Българинът Георги Пенчев, познат по света като Джордж Пенчев (също понякога Джордж Пенчов), е безспорно един от най-успешните български професионални борци в историята на кеча. Централата му, така да се каже, е в Австралия, където той живее през по-голямата част от живота му и където става шампион на Австралия по кеч в тежка категория. С успехите му там се запознахме в предишната статия от поредицата за Пенчев, а в настоящата статия ще разгледаме борбите му извън Австралия. Кариерата на Пенчев на ринга продължава от края на 20-те до началото на 60-те и през този период той е един от най-големите български кеч пътешественици. Борбите му го завеждат пет континента - повече, от който и да е било друг български професионален борец от миналия век. Държи кеч титли на три континента - отново, повече от всички други българи. Бори се в Австралия, Нова Зеландия, САЩ, Канада, Англия, Шотландия, Северна Ирландия, Франция, Германия, Южна Африка, Индия, Пакистан, Кения, Сингапур, Шри Ланка и вероятно и други страни. Почти навсякъде, където отиде, Пенчев се бори в главни срещи и е любимец на местната кеч публика. Казано накратко, може да се направи силен аргумент, че в някои отношения именно Пенчев е най-успешният български кеч борец от миналия век на световно ниво - по-успешен от Дан Колов, Хари Стоев, Николай Зигулинов, Тодор Банков, Петър Константинов, Асен Георгиев и други българи, които си вадят препитанието с кеч срещи в чужбина.
![]() |
Джордж Пенчев (през 1936 г. в Нова Зеландия) |
Нова Зеландия
Кеч кариерата на Джордж Пенчев започва в Австралия в края на 1929 г. и по-малко от две години след кеч дебюта му той отива на първото си международно турне. Първата страна, която посещава, е Нова Зеландия. Първото му турне там е през лятото на 1931 г. Тогава Пенчев се бори за първи път с борци от Америка като Станли Пинто и Станли Буреш, което е важен опит за него. По това време в Нова Зеландия Пенчев става известен като „Българската гръмотевица“ и макар че няма много опит като кеч борец, новозеландските кеч организатори го слагат в главните борби.
![]() |
Летящият шотландец МакДугъл срещу Българската гръмотевица Пенчев (Хауера, Нова Зеландия, септември 1931 г.) |
Пенчев има още няколко турнета в Нова Зеландия през годините 1936, 1946, 1951 и може би и други години. Бори се с известни кеч борци като бившия световен шампион Ед Дон Джордж (едно от протежетата на Дан Колов), италианеца Джо Саволди (последният борец с победа над Колов), шампиона на Британската империя Ърл МакКрийди, новозеландския шампион Лофти Бломфийлд, популярния чернокож борец Джак Клейборн и др. Интересен факт, от българска гледна точка, е начинът, по който Пенчев е представен в Нова Зеландия през 1936 г. Две години преди това легендарният български борец Дан Колов се бори в Нова Зеландия и е доста популярен там. Когато Пенчев идва в Нова Зеландия през 1936 г. местните организатори решават да го представят като братовчед и ученик на Дан Колов, за да бъде по-интересен персонаж за кеч феновете. Разбира се, двамата нямат никаква роднинска връзка.
Съединените американски щати
Второто интернационално турне на Пенчев е в САЩ. Това се случва през 1936 г. Интересното тук е, че Пенчев отива в САЩ благодарение на Дан Колов. Колов се бори в Австралия през 1934 г. Тогава той се запознава с Пенчев, вижда голям потенциал в него и му предлага да го уреди с борби в Америка. Минават почти две години, но в крайна сметка Пенчев отива в САЩ и по-точно отива в щата Калифорния, където само допреди една година Дан Колов е бил шефът на местните кеч борци и където Колов все още има доста връзки. В Калифорния Пенчев става известен като „Българският Адонис“ - Пенчев е един от по-стройните борцови атлети по това време и се слави с чаровна си усмивка. За няколко от борбите му го представят под псевдонима Иван Пенчев. На това първо калифорнийско турне Пенчев губи от популярни кеч звезди като Джо Саволди и Ханс Щайнке, прави равенства с бъдещи звезди като Ал Перейра и Чарли Сантен (двама борци, които се борят и в България, срещу Дан Колов) и записва победа над ветерана Джо Малчевич, макар и чрез дисквалификация, и като цяло турнето е успех. След като Калифорния Пенчев се бори за кратко и в щата Вермонт.
Пенчев се завръща в САЩ следващата година за най-голямата му борба в Америка и една от най-важните срещи в кариерата му като цяло. Става дума за борбата му с легендарния Джим Лондос, която се провежда на 4-ти октомври 1937 г. в град Балтимор, щата Мериленд. По това време ситуацията със световната титла по кеч в САЩ е леко сложна. След поредица от събития и машинации през 1936 г. в САЩ вече има няколко борци, които са считани за световен шампион. Щатът Мериленд, обаче, отказва да признае, който и да е било от тях като официалния шампион и затова се насрочва среща между един от претендентите, гърка Джим Лондос, и австралийския шампион Джордж Пенчев. Победителят от борбата им ще бъде обявен за световен шампион по кеч в тежка категория (мерилендска версия). Към борбата и борците им голям интерес. Срещата между Лондос и Пенчев привлича над 11 хиляди зрители и докарва приход от над 26 хиляди долара (което се равнява на близо половин милион долара в днешни пари). Никоя друга кеч среща в историята на щата Мериленд до този момент не е генерирала по-голям приход от билети. Пред очите на голямата публика, включително губернатора на щата Мериленд и кмета на град Балтимор, Лондос побеждава Пенчев и щатът Мериленд го признава за официалния световен шампион. Тази борба е отразена на страниците на вестници във всички американски щати и така името Джордж Пенчев се чува в цялата страна. С изключение на една борба на Борис Димитров, въпросната среща между Пенчев и Лондос е най-голямата публика за главна среща на български кеч борец в САЩ. Още при втората си визита в САЩ Пенчев успява да привлече зрителски интерес към негова борба какъвто Дан Колов, например, не успява да привлече за всичките си близо 20 години като професионален борец в САЩ и това никак не е малко постижение.
![]() |
Джим Лондос, Джордж Пенчев (вдясно) и мерилендската световна титла (Балтимор, Мериленд, октомври 1937 г.) |
Следващото американско турне на Пенчев е през 1939 г., когато той се бори в щатите Мериленд, Пенсилвания, Ню Джърси, Делауеър, Вирджиния, Калифорния, Хаваи (който тогава още не е американски щат, но ще стане по-късно) и в американската столица Вашингтон. Това е може би най-успешното му турне в САЩ. Пенчев печели повечето от борбите си и побеждава утвърдени имена като Бейб Захариас, Джим Райт, Нанджо Сингх, Вик Кристи, Джим Клинксток, Боб МакКой и др. Отделно, има още четири борби с Джим Лондос (две от тях за световната титла) и записва равенство с Джо Саволди.
Следващите му борби в САЩ са през 1947 г., когато той се бори в щатите Хаваи, Калифорния и Аризона. По това време в Калифорния за кратко го наричат Джордж „Физиката“ Пенчев заради доброто му телосложение. Именно тогава Пенчев, който вече е ветеран на ринга с 18 години опит, участва за първи път в отборни кеч срещи. Най-редовният му отборен партньор по това време е 19-годишният канадец Джордж Гордиенко. Още от началото на кеч кариерата му Гордиенко, който е изключителен атлет, е спряган като бъдещ световен шампион, но в крайна сметка политическите му пристрастия (привърженик е на комунизма) силно ограничават възможностите му за развитие в САЩ. През 1947 г. в САЩ Пенчев записва победи над кеч звезди като Бен Шърман, Кинг Конг Ейб Каши и Дани МакШейн. Бори се и двата пъти с Джим Лондос за световната титла, но губи и двете срещи.
![]() |
Джордж Гордиенко |
Пенчев се завръща в САЩ отново за дълго 13-месечно турне през 1949 и 1950 г. Тогава той се бори в щатите Хаваи, Калифорния и Тексас. Побеждава популярни борци като Оки Шикина, Дивия Ред Бери, Ърни Дусек, Килър Ковалски (в отборен мач) и Дон Киндред (който по това време се бори под маска и е принуден да свали маската след като губи от Пенчев). През този период Пенчев участва в доста отборни кеч мачове и сред партьорите му са световни шампиони като Франк Секстън, Шандор Забо, Дийн Детън, Ръфи Силвърстайн и Рито Ромеро. Отделно, бори се за NWA Pacific Coast титлата в тежка категория, но не успява да я спечели, и с отборният му партньор Рей Пире стигат до финала на турнир за коронясването на нови NWA Texas Tag Team шампиони.
През 1952 г. Пенчев отново идва в САЩ за поредица от нови борби в щатите Калифорния, Вашингтон, Тексас и Хаваи. Сред опонентите му този път са имена като легендарния Горджъс Джордж, бившите световни шампиони Вожда Дон Ийгъл и Дейв Левин, борецът-балетист Рики Стар и френския Адонис Андре Драп. Също така е любопитно да се отбележи, че Пенчев е един от първите опоненти на Джак Адкисон в кеча. Адкисон, който дебютира като кечист през август 1952 г. в щата Тексас, ще стане по-известен като Фриц вон Ерих - легендарна фигура в американския кеч и главата на сем. вон Ерих. Същата година Пенчев се бори и с главата на друго легендарно кеч семейство - Дори Фънк, старши.
![]() |
Фриц вон Ерих (Джак Адкисон) |
Последното турне на Пенчев в САЩ продължава от октомври 1957 до март 1959 г. (като част от времето той прекарва в Канада). През този период той се бори в щатите Хаваи, Калифорния, Ню Йорк и Охайо. Въпреки че вече е на над 50-годишна възраст Пенчев все още е уважавано име от кеч организаторите и кеч феновете в САЩ и продължава да се изправя както срещу не толкова известни борци, така и срещу популярни кеч имена като Илио ДиПаоло, Винсънт Лопез и Скай Хай Лии. Бори се и срещу бъдещи световни шампиони като Ник Бокуинкъл и Дик Байър (по-известен като Унищожителят - The Destroyer, на английски). Пенчев също получава възможност да се бори за титлата на щата Хаваи по кеч в тежка категория, но не успява да я спечели.
Канада
Джордж Пенчев се бори в Канада през 1936, 1952, 1958 и 1959 г. Монреал, Квебек, Ванкувър, Едмънтън, Торонто, Отава и др. са градовете, където има борби. В Монрeал се бори в популярната зала „Монреал Форум“, а в Торонто в „Мейпъл лийф гардънс“. Това са две от най-емблематичните зали в историята на кеча в Канада. Пенчев е единственият българин, който се е борил и в двете зали. В Канада Пенчев записва победи над популярни борци като Лутър Линдзи и Мартино Анджело и също така стига до финала на турнир за коронясване на нов NWA Pacific Coast шампион (ванкувърска версия). Последната му борба в Северна Америка е през юли 1959 г. в Канада.
Обединеното кралство
Друго място, където Пенчев се бори няколко пъти през годините е Великобритания. Има борби също в Шотландия и Северна Ирландия, но основно се бори в Англия. Лондон, Нюкасъл, Портсмут, Саутхaмптън, Лийдс, Хъл, Донкастър и Брайтън са някои от градовете, които посещава. Първото му турне на острова е през 1937 г. Местните организатори веднага го слагат в главните срещи и го представят като шампион на Британската империя. Пенчев не е официалния шампион, но организаторите считат, че е достатъчно добър борец, че да бъде шампиона и затова го провъзгласяват за шампион. Най-интересното нещо от първото му турне в Англия е фактът, че Пенчев прави дебюта си в киното. Популярният английски борец „Донкастърската пантера“ Джак Пай и Пенчев имат малка роля в комедийния филм „Leave It To Me“, където двамата играят себе си (част от филма е на кеч тематика).
![]() |
Рекламен афиш за борба на Джордж Пенчев (Лондон, Англия, август 1937 г.) |
На 26-ти октомври 1937 г. в Лондон се състои може би най-важната и най-голяма борба на Пенчев в Англия. Тогава той се изправя срещу световния шампион Джим Лондос. Това е първата борба на Лондос в Англия и тя привлича 6 или 7 хиляди зрители, което е най-голямата кеч публика за годината в Англия. Пенчев губи срещата, но оставя отлично впечатление у зрителите. Борбата е заснета и кадри от нея са излъчени в кина в цяла Англия. Скоро след срещата с Лондос Пенчев записва и две важни равенства с популярните борци Кола Квариани (от Грузия) и Макс Краузър (от Полша).
![]() |
Джордж Пенчев се опитва да тушира Джим Лондос (Лондон, Англия, октомври 1937 г.) |
Пенчев се връща отново в Англия в края на 1938 г. Тогава той се бори с популярни английски борци като Дъглас Кларк и Маргерич Анаконда. Следват английски турнета през 1950 и 1951 г., когато Пенчев все още е считан за топ име на британските рингове. От всички български професионални борци, които се борят във Великобритания през годините, именно Джордж Пенчев е най-успешен там.
Франция
Джордж Пенчев има борби във Франция през 1937, 1950 и 1953 г. Първите му борби там са в Париж през лятото на 1937 г. По това време българинът Дан Колов е едно от най-популярните кеч имена във Франция и урежда доста негови сънародници с борби в главната френска кеч организация (организацията на Раоул Паоли). Пенчев, обаче, се бори в друга френска кеч организация. Престоят му във Франция е кратък, но той печели всичките си борби и записва победи над уважавани френски борци като Габриел Мартинвил и Шарл Пиерло.
Най-важните му борби във Франция, обаче, са през 1950 г. Тогава Пенчев се бори в главни срещи в най-голямата парижка зала „Пале де спор“ - първо с Ивар Мартинсон, а след това с Феликс Мике. През годините една дузина български кеч борци се борят в Париж, но само четирима от тях могат да кажат, че са били в главната среща на кеч шоу във въпросната 18-хилядна зала - Дан Колов (многократно), Джордж Пенчев (два пъти), Тодор Банков (веднъж) и Димитър Стойчев (веднъж). В периода 1933-1959 г. „Пале де спор“ е може би най-важната кеч зала в Европа и за един борец е голямо постижение да бъде в главната среща на кеч шоу там. Опонентите на Пенчев, Мартинсон и Мике, са двама от най-популярните кеч борци в Европа по това време. И двамата са европейски и световни шампиони по кеч в тежка категория (френска версия). Срещата на Пенчев с Мартинсон завърша без победител (и двамата са нокаутирани), а срещата му с Мике е спечелена от французина. Срещите са заснети и кадри от тях са излъчени във френските кина. Любопитно е да се отбележи, че около въпросните две борби, подобно на новозеландците през 1936 г., френските организатори представят Пенчев като роднина на Дан Колов, за да засилят интереса към него.
![]() |
Два момента от Джордж Пенчев срещу Феликс Мике (Париж, Франция, октомври 1950 г.) |
Южна Африка и Кения
1938, 1948 и 1954 са годините, когато Пенчев се бори в Южна Африка в градове като Йоханесбург, Кейптаун, Дърбан и др. Това са години, когато кечът се радва на значителна популярност там. През 1938 г. Пенчев участва в една от по-запомнящите се кеч срещи в Южна Африка през 30-те. Пенчев идва в страната в качеството си на шампион на Британската империя и залага титлата срещу местната главна кеч звезда Йоханес ван дер Валт. След упорита борба, южноафриканецът побеждава Пенчев и така печели най-важното отличие в кариерата си. При следващите си визити в страната българинът Пенчев продължава да бъде популярна атракция на местните рингове. През 1954 г. Пенчев и австралиецът Рой Хефърнан стават шампиони на Британската империя по отборен кеч. Никой друг български кеч борец не е бил отборен шампион, където и да е било - единствено Пенчев в Южна Африка.
![]() |
Рекламна програма за борба на Джордж Пенчев (Спрингс, Южна Африка, март 1954 г.) |
Пенчев посещава Кения през 1962 г. Тогава той се бори в столицата Найроби заедно с популярни борци като Емил Цая, Дара Сингх, Барон вон Хекзи, Рей Аполон и др.
Сингапур и Шри Ланка
Пенчев се бори и в тези две азиатски страни, най-вече в Сингапур, където кечът се радва на добра популярност с години наред. Визитите му там са през 1948-1949, 1951 и 1961 г. Първоначално го наричат „Джентълмена“ Джордж Пенчев заради елегантния му стил на ринга, а после местните организатори решават, че зрителите ще имат по-голям интерес към борбите му, ако го представят като руснак, и затова той става известен в Сингапур като „Руската ракета“. Най-голямото му постижение в Сингапур е победа над унгареца „Кинг Конг“ Емил Цая. Въпросният Цая е голяма кеч звезда в страни като Индия, Пакистан, Сингапур, Австралия и т.н. и в началото на кариерата му се бори и в България.
Реклама за борбата между Джордж Пенчев и Кинг Конг Цая (Сингапур, ноември 1948 г.) |
Германия
Пенчев посещава Германия само веднъж. През 1953 г. участва в кеч турнир в Берлин. Сред участниците в турнира са утвърдени европейски борци като Ханс Шварц младши (Германия), Джозеф Вавра (Чехия), Салвадор Фонт (Испания), Лео Димитрал (Гърция), Жулс Делмее (Франция) и др.
Индия и Пакистан
През 40-те, 50-те и 60-те години на 20-ти век кечът в Индия и Пакистан се радва на огромна популярност. Публиките за най-големите борби там понякога достигат 60, 70, 80 и дори се говори за 100 хиляди зрители. Главното кеч име в Индия е легендарния Дара Сингх, а в Пакистан идолите на местната публика са борци като Болу Пахалван, Аслам Пахалван и Акрам Пахалван. Пенчев се бори в тези две страни през 50-те и в началото на 60-те. Информацията за борбите му там е доста ограничена, но е известно, че конкретно в Мумбай Пенчев е любимец на местната публика. Това е нещо нетипично, тъй като обикновено индийските публики освиркват чуждестранните борци, но елегантният стил на борба на Пенчев го прави любимец на мумбайската публика и той винаги е аплодиран от нея. Един от големите му опоненти в Мумбай е легендарния британски кеч борец Бърт Асирати. През 1961 г. Пенчев претърпява лоша контузия на крака по време на борба в Индия. Лежи
в местна болница над пет месеца. Въпросната контузия в голяма степен
слага край на кариерата му на ринга. Той има още срещи (в Австралия) и след
контузията, но не са много.
Такава дълга кариера като неговата е трудно да се обобщи само в статия или две, но в общи линии това беше най-важното за борбите му извън Австралия. Силно вероятно е, че горният списък с държави, където се е борил Пенчев не е пълен. Има твърдения, че е посещавал Белгия, Холандия и Малайзия, но уви на този етап тези твърдения не могат да бъдат потвърдени. Напълно възможно е да се е борил и в други африкански страни, освен гореспоменатите. Пълен или не, списъкът е внушителен. Безспорно, българинът Георги Пенчев е търсено и уважавано кеч име по целия свят.
В следващия материал за Пенчев ще видим поредица от редки негови снимки, а след това ще видим и кадри от негови кеч срещи.
Няма коментари:
Публикуване на коментар