Дан Колов |
В средата на 20-те години на 20-ти век в американския кеч има два големи лагера, които се борят за надмощие и за контрол върху световната титла по кеч в тежка категория - лагера на Ед „Удушвача” Люис и лагера на Джак Кърли и Джо Стекър. От 1925 г. натам групата на промоутъра Кърли е доминантната група в американския кеч, тъй като световната титла е в тяхния лагер и по-точно в ръцете на Стекър, но през февруари 1928 г. се случва нещо, което накланя везните в обратната посока - световният шампион Стекър решава да се оттегли от кеча. Зад гърба на Кърли, Стекър сключва сделка с лагера на Люис да пусне титлата на Люис. Това е възможно най-големият сблъсък в американския кеч към този момент и среща, която кеч феновете чакат от години насам. Стекър получава значителна сума за загубата и така, временно, напуска кеча. Удушвачът Люис отново е на върха на американския кеч и неговата група отново контролира световната титла.
От ляво надясно: Ед Люис, Джак Кърли, Джо Стекър |
Тук в историята се намесва едно ново име - бостънският кеч промоутър Пол Баузър. Бившият борец Баузър организира кеч шоута за първи път в началото на 20-те. Не минава много време и амбициозният Баузър започва да прави опити да вземе контрола над световната титла. През онези години, който контролира световната титла в голяма степен контролира и американската кеч индустрия като цяло. На този етап, обаче, Баузър все още не е достатъчно установен промоутър, че да успее да постигне тази цел. Междувременно, Баузър се присъединява към групата от промоутъри, които работят с Ед Люис. И тогава през 1928 г. Баузър създава една нова кеч звезда, която ще му позволи най-после да поеме контрола над световната титлата.
Бостънският промоутър Пол Баузър |
Гус Соненбърг е американски футболист, който през 1928 г. е част от отбора, спечелил шампионата на NFL. През пролетта на 1928 г. Соненбърг е привлечен в кеча от Пол Баузър и в негово лице Баузър вижда следващата голяма кеч звезда. Соненбърг е пълен новобранец що се отнася до кеча и в един истински сблъсък би бил лесно победен от по-опитен борец, но това не е от голямо значение за Баузър. Важното за Баузър е, че залите за борбите на Соненбърг редовно се пълнят със зрители до краен предел. Защо американската публика харесва толкова много борец, който всъщност е със слаби умения на ринга? Две думи: flying tackle. Соненбърг въвежда в кеча офанзивно движение, което добавя невиждана до този момент динамика в кеч срещите. Flying tackle е футболно движение, при което футболистът се засилва и забива глава или рамо в тялото на друг футболист, за да го спре. Можете да видите flying tackle, изпълнен от Соненбърг, в началото на това видео. В наши дни кеч движението известно като копие (spear) е близко като идея и изпълнение. В онези години кеч срещите се базират основно на борцови хватки и добавянето на такова динамично футболно движение революционизира кеч стила и добавя нов шоу елемент към кеч срещите, който ги прави по-интересни за гледане. Соненбърг и неговият flying tackle стават огромна сензация. Соненбърг бързо се превръща в най-популярната кеч звезда в САЩ и коронното му движение се имитира масово в мачовете на други борци. Кечът става по-популярен отвсякога в Северна Америка и именно Соненбърг (и още няколко други борци) стоят в основата на този бум в популярността на кеча.
„Динамита” Гус Соненбърг |
Къде се вписва българина Дан Колов? В предишния материал за кеч кариерата на Дан Колов се запознахме с Уейн Мън и историята около него. Пол Баузър си взима поука от тази история и затова, когато наближава момента неопитния Соненбърг да стане световен кеч шампион, Баузър много внимателно започва да подбира менторите и опонентите на Соненбърг. Може би най-важната роля е отредена именно за Дан Колов. Не е ясно откъде Колов познава Баузър (поне според наличната информация пътищата им никога не са се пресичали преди това) и не е ясно защо Баузър му гласува толкова голямо доверие (може би някой му го е препоръчал?), но през ноември 1928 г. Дан напуска кеч организацията на Кърли и се присъединява към организацията на Баузър. Първата му роля в тази нова за Дан кеч организация е да бъде треньор и ментор на Гус Соненбърг. Соненбърг вече има няколко месеца кеч опит зад гърба си, но сега му предстои да бъде световен шампион, така че някой трябва да ошлифова кеч уменията му, така да се каже. Няколко борци се заемат с тази задача и конкретно Дан Колов е назначен за главен треньор на младата кеч звезда.
Гус Соненбърг демонстрира кеч хватка върху Дан Колов |
Задълженията на Дан Колов спрямо новата звезда на Баузър не спират дотук. На 4-ти януари 1929 г. в град Бостън пред 20 хиляди зрители Соненбърг побеждава Ед Люис за световната титла (Люис се съгласява да изгуби титлата от Соненбърг срещу „скромна” сума, която е еквивалентна на около 700 хиляди долара в днешни пари). Българинът Колов е в ъгъла на Соненбърг за голямата му победа. Кратък клип с Дан от въпросната среща можете да видите тук. В месеците след това новият шампион обикаля САЩ и Канада и Дан е с него почти през цялото време. Двамата пътуват заедно, борят се един срещу друг (както в официални срещи, така и в тренировки) и Дан е нещо като неофициален менажер на световния шампион. Нещо повече, Дан е и в ролята на „полицай” на Соненбърг. Полицай е кеч термин от онези години, който описва определен тип борци. Полицаите са борци, които служат като един вид охрана на шампиона или като преграда пред него, така да се каже. Например, ако някой борец, обикновено от конкурентна кеч организация, започне да отправя предизвикателства към шампиона, ако шампионът не им отговори рано или късно това ще накърни репутацията му, тъй като феновете ще си помислят, че го е страх от въпросния борец. Естествено, обаче, рискът за шампиона наистина да се бори с борец от друга организация е прекалено голям. Тук се намесват полицаите. На претендента му се казва, че ако иска мач с шампиона първо трябва да победи един или няколко борци, които всъщност са т. нар. полицаи на шампиона. Въпросните полицаи винаги са изключително способни борци със завидна репутация. В огромната част от случаите претендентът отказва да се бори с тях, но идеята е, че ако случайно приеме предизвикателството полицаите трябва да са борци, които могат да победят всеки опонент в истинска кеч среща. Фактът, че Дан Колов е избран за полицай на световния шампион Соненбърг говори красноречиво за репутацията на българина и за доверието, което Баузър има в уменията му. Това е една доста важна роля в организацията на Баузър, особено като се имат предвид слабите борцови умения на Соненбърг. Освен че е главния треньор и полицай на Соненбърг зад кулисите, Дан Колов е и един от големите му опоненти на ринга. Двамата се борят в официални срещи цели 16 пъти и Соненбърг е най-честият опонент на Дан в периода 1928-1933 г. Имат борби в Бостън, Милуоки, Торонто, Канзас Сити, Сан Антонио, Денвър, Оукланд и т.н. Някои от борбите им привличат рекорден зрителски интерес за съответните градове.
Примери: ако искаш среща със световния шампион първо трябва да победиш Дан Колов |
Соненбърг не е единственият световен шампион, на който Дан Колов е ментор и полицай. Другите две големи нови звезди на Баузър в началото на 30-те са борците Ед Дон Джордж и Анри Деглан. Както Дон Джордж (част от американския отбор по свободна борба на олимпиадата през 1928 г.), така и Деглан (златен олимпийски медалист по борба класически стил през 1924 г.) са доста по-опитни борци от футболиста Соненбърг, но и двамата нямат много опит в кеча и затова на Дан Колов е поверена задачата да пътува с тях и да им дава допълнителни уроци по кеч. И точно както със Соненбърг, ако някои неудобен за Баузър борец иска да се изправи срещу Дон Джордж или Деглан, той първо трябва да мине през българина Колов. Освен това, в периода 1929-1933 г. на американските и канадските рингове Дан се бори с Дон Джордж в официални срещи 8 пъти, а с Деглан 6 пъти.
Световните кеч шампиони Ед Дон Джордж (вляво) и Анри Деглан (вдясно) |
И така протича този етап (зима 1928-зима 1935 г.) от кеч кариерата на Дан Колов в Северна Америка. На ринга Колов е популярен борец от трупата на Пол Баузър, а зад кулисите той е една от най-важните фигури в една от двете главни американски кеч организации. През този период нашенецът се бори в цели 26 щата и продължава да показва, че е борец достоен за главни мачове в цяла Северна Америка. Бостън, Ню Йорк, Чикаго, Портланд, Ню Орлиънс, Милуоки, Торонто, Монреал, Квебек, Вашингтон, Канзас Сити, Сан Франциско, Лос Анджелис, Денвър, Ванкувър, Сиатъл и др. са някои от големите градове, в които се бори през тези години. Освен гореспоменатите трима световни шампиони Дан също се бори с други кеч знаменитости като Ед Люис, Джо Стекър, Джим Браунинг, Еверет Маршал, Владек Збизко, Марин Плестина и т.н. По време на този етап от кариерта му са и някои от най-значимите му победи в САЩ и Канада. Дан побеждава популярни борци като Ад Сантел, Джо Малчевич, Джак Шери, Бил Димитрал, Ник Лъц, Станли Стейсиак, Джо Ковърли, Карл Сарполис, Том Драак, Тед Кокс, Дик Рейнс и др. Казано накратко, този период от кариерата на Дан Колов е най-успешният му период в САЩ.
Американските щати, в които се бори Дан Колов в периода зима 1928-лято 1933 г. |
В онези години промоутърите като Пол Баузър, освен че огранизират кеч шоута, също така влизат и в ролята на агенти на борците. Ако ти си промоутър и искаш да докараш популярни кеч имена да участват в твоето кеч шоу, то ти трябва да се свържеш например с Баузър и да се договориш с него за тяхното участие. Централата на Баузър е на източното крайбрежие и по-точно в Бостън. С течение на времето влиянието на бостънския промоутър нараства и се появява нуждата за централа на Баузър и на западното крайбрежие. На Баузър му трябва доверено лице, което да оглави новата агенция и задачата е поверена на Дан Колов. Дан се преустановява в щата Калифорния през лятото на 1932 г. и в началото на 1933 г. застава начело на новосъздадената агенция за борци в град Оукланд. Ако си промоутър в Калифорния или съседен щат и искаш борци от организацията на Баузър, Колов е човекът, с когото трябва да преговаряш. Дан решава кой къде ще се бори и срещу кого. Реално, именно българинът Дан Колов контролира кеча в една дузина градове в Северна Калифорния и е шеф на значителен брой борци в периода 1933-1935 г. Когато Дан не е в Калифорния, американският борец Джак Гансън ръководи агенцията вместо него. Колов спира да се бори редовно в САЩ през лятото на 1933 г., но последната му официална кеч среща в САЩ е през декември 1934 г. Обаче, той продължава да посещава Калифорния още една година след това във връзка със задкулисните му дела. Тъй като борцовата кариера на Дан в Европа набира голяма скорост, през 1935 г. той продава агенцията си на бореца Джо Малчевич (друго доверено лице на Баузър) и така приключва американския етап от кариерата му.
Дан Колов - шеф на кеч организацията/агенцията в Северна Калифорния |
Кеч кариерата на Дан Колов в САЩ продължава общо 17 години и през тези 17 години той обикаля повечето от американските щати и се изправя срещу почти всички най-големи кеч имена. На ринга Дан успява да си изгради репутация на силен борец, а зад кулисите българинът става влиятелна фигура в американския кеч. Задкулисната му роля в кеч организацията на промоутъра Пол Баузър и връзките, които Дан си създава през последния етап от кариерата му в Северна Америка, му дават възможност да се преустанови в Европа, където той ще постигне най-голямата си слава и успехи. Повече по този въпрос можете да научите от следващия материал за кариерата на „Балканският лъв” Дан Колов.
Няма коментари:
Публикуване на коментар