В настоящия материал ще разгледаме кариерата на един бесарабски българин, който се бори в Централна Европа през 30-те и 40-те години на 20-ти век. Въпросният борец се казва Васил Колев и е родом от град Кишинев, който днес е столицата на Молдова. Точната му рожденна година не е известна, но когато Колев се ражда Кишинев все още е част от Руската империя. Разбира се, след Октомврийската революция Бесарабия се присъединява към Кралство Румъния и съответно Колев става румънски поданик. Именно затова почти през цялата му борцова кариера е представян като румънец, макар че е с български корени и е роден в тогавашна Русия (днешна Молдова).
|
Васил Колев в началото на кариерата му |
Васил Колев е професионален борец от гръко-римския стил. За самото му началото в борбата не е известно много, но се знае, че то е около 1926 г. и негов треньор е популярния руски борец Иван Заикин. Световният шампион по гръко-римска професионална борба Заикин е едно от най-големите имена в историята на руската професионална борба и последният опонент на легендарния български борец
Никола Петров. През втората половина на 20-те Заикин е начело на трупа борци, която обикаля Румъния, и Васил Колев е един от борците в трупата му. Фактът, че е ученик на Заикин дава силен първоначален тласък на Колев и той трупа популярност по тепихите в северната ни съседка.
|
Иван Заикин (треньорът на Васил Колев) |
След няколко години борби в Румъния, след това срещаме Колов в Будепеща през април 1930. По това време там е и българския борец
Павел Иванов. В унгарската преса Колев е представен като руснак. Още първите статии за него говорят как е един от физически най-добре оформените борци в момента. През следващата година Колев се бори и в Латвия, обаче първият му голям пробив като борец е през 1932 г. в Полша, където по това време гръко-римските борби са доста популярни. От март до октомври 1932 г. Колев е на турне в Полша и обикаля редица полски градове (Краков, Варшава, Лодз, Бидгошч, Лвов и Познан). Понякога е представян и като българин, но основно го водят румънец. В Полша понякога се бори и под леко по-различно име - Васил Колев Димитреску. По време на полското си турне Колев се бори с известни европейски борци като световните шампиони Теодор Щекер, Пол Вестергаард-Шмидт, Александър Гаркавиенко и Карл Корнац, европейския шампион Мануел де Оливейра, българина
Петър Ферещанов, латвиеца
Дмитрий Мартинов и др. Освен това, през април 1932 г. във Варшава Колев участва за първи път в европейски шампионат по гръко-римска професионална борба и завърша на четвърто място, т.е. по-напред е в класирането от популярни имена като Кола Квариани, Макс Краузер, Ханс Каван, Карл Корнац и др.
|
Васил Колев - най-често представян като румънец, но понякога и като българин |
Като цяло Васил Колев бързо става любимец на полската публика. Често се случва след борбите му да бъде силно аплодиран от зрителите. Фактът, че печели повечето от срещите си и техничнитят му и елегантен стил на борба стоят в основата на популярността му. Нещо повече, заради стройната му фигура Колев е един от най-големите любимци конкретно на женската част от публиката. След борбите му понякога негови почитателки даже идват на тепиха, за да му подарят букет или бомбониера. Макар и все още да е в началото на кариерата си като борец няма съмнение, че още през 1932 г. Колев вече е популярна борцова звезда в Централна Европа.
|
Васил Колев показва формата си |
През онези години Германия е Меката на гръко-римската професионална борба. Там са най-големите турнири и там се борят най-големите шампиони. Според наличната информация Васил Колев се бори в Германия за първи път в края на октомври 1932. В периода 1932-1942 г. Васил Колев обикаля цяла Германия, няколко пъти. Карлсруе, Лайпциг, Мюнхен, Хамбург, Берлин, Щутгарт, Франкфурт, Магдебург, Кьолн, Хановер, Нюрнберг, Хемниц, Дрезден и т.н. Освен това има борби в Полша, Унгария и Австрия, но се бори основно в Германия. Изправя се срещу популярни имена като световните шампиони Ханс Шварц младши и Фриц Клей, гигантите Курт Цие и Лео Пинецки, американеца Реджиналд Сики
(който е един от опонентите на легендарния Дан Колов в България) и много други. Сред успехите му през този период са трето място в турнир за купата на Гданск (март 1933 г.), второ място в турнир за златния пояс на Германия (Мюнхен, юни 1933 г.), трето място в шампионат на Германия (Вроцлав, септември 1933 г.), четвърто място в световен шампионат (Варшава, юни 1935 г.), второ място в турнир в Любек (септември 1936 г.) и трето място в Гран При на Хановер, което е спечелено от българина Петър Ферещанов (юли 1938 г.).
|
От ляво надясно: Ханс Шварц младши, Фриц Клей, Курт Цие, Лео Пинецки и Реджиналд Сики |
Любопитно е да се отбележи и че Васил Колев е един от малкото активни професионални борци в Германия през 1940-1942 г. По принцип турнирите по гръко-римска професионална винаги протичат в продължение на няколко седмици, като борците се борят ежедневно. През 1940 г., обаче, нацистите въвеждат ограничение за продължителността на турнирите и разпореждат, че те не могат да бъдат по-дълги от три дена. И така борбите в Германия продължават известно време, въпреки новото ограничение и въпреки военните конфликти на Германия по това време, но провежданите турнири са много по-малко и активните борци са в доста намален състав. През този период Колев има редица втори, трети и четвърти места в германски турнири, но става дума за турнири с продължителност от само три дена, така че тежестта на тези негови класирания въобще не е същата като предишните му успехи, когато турнирите продължават със седмици наред.
След една обяснима пауза от читири години, Васил Колев подновява борцовата си кариера през 1946 г. И точно през тези първи години след Втората световна война Колев се радва на може би най-голямата си популярност в Германия, особено в столицата Берлин. Той вече е едно доказано име и стилът му на ринга е все така техничен, което му носи уважението на немската публика. През този втори етап от кариерата му Колев печели турнири по гръко-римска професионална борба в Дрезден (октомври 1947 г.), Цвикау (април 1948 г.) и два в Магдебург (май 1948 и февруари 1949 г.).
Трябва да се отбележи и участието му в четириседмичния турнир, който се провежда в Дрезден през април 1948 г. Главен организатор на този турнир е популярния български борец Николай Зигулинов (истинско име Никола Цигулинов, родом от с. Присово, Великотърновско). Фактът, че Зигулинов е организатор на турнир в Германия е достатъчно любопитен сам по себе си, но дори по-любопитни са участниците в турнира. Освен редица популярни европейски борци в турнира на Зигулинов участват абсолютно всички български борци, които са активни в Германия по това време - самия Зигулинов, Васил Колев, борцовия ветеран Павел Иванов, софийския полицай Иван Живков и гиганта Асен Георгиев. В крайна сметка победител в турнира е Иванов. Пътищата на въпросните българи често се пресичат на немските рингове.
|
Рекламен афиш за борби с участието на Зигулинов, Колев, Иванов и Живков (Лайпциг, 29-ти март 1947 г.) |
Борцовата кариера на Васил Колев приключва през 1950 г. Цели 20 години той се бори в Централна Европа, най-вече в Германия и Полша, и си изгражда силна репутация на един наистина способен професионален борец от гръко-римския стил. Макар обикновено да се бори от името на Румъния и макар никога да не се бори в България
(говори се, че ще се бори у нас през лятото на 1935 г., но това не се случва), Васил Колев трябва да бъде споменат, когато се коментира българската история в този тип борби.
Снимки от семейния архив на сем. Колеви
Наскоро с мен се свърза роднина на Васил Колев
(правнук на брат му) и ми изпрати редица снимки от личния архив на семейството. Две от тях вече ги видяхме по-горе, а сега тук ще добавя още няколко снимки на Васил.
|
Елегантният Васил Колев |
|
Васил Колев, седнал най-вдясно, на турнир в Кьонигсберг (октомври-декември 1932 г.) |
|
Васил Колев, седнал най-вляво, на турнир в Мюнхен (май-юни 1933 г.) |
|
Васил Колев прилага хватка върху Бела Бароти (Хамбург, 1934 г.) |
|
Васил Колев, вдясно, в схватка с друг борец |
На следната снимка виждаме две от най-популярните бесарабски имена в Германия през 30-те и 40-те години на 20-ти век - борецът Васил Колев и оперната певица и актриса Мария Чеботари. Чеботари е голяма знаменитост в Германия и Австрия през онези години. Двамата с Колев са приятели.
|
Васил Колев и Мария Чеботари |
Няма коментари:
Публикуване на коментар