28.07.2016 г.

Васил Колев - българският борец от Бесарабия

В настоящия материал ще разгледаме кариерата на един бесарабски българин, който се бори в Централна Европа през 30-те и 40-те години на 20-ти век. Въпросният борец се казва Васил Колев и е родом от град Кишинев, който днес е столицата на Молдова. Точната му рожденна година не е известна, но когато Колев се ражда Кишинев все още е част от Руската империя. Разбира се, след Октомврийската революция Бесарабия се присъединява към Кралство Румъния и съответно Колев става румънски поданик. Именно затова почти през цялата му борцова кариера е представян като румънец, макар че е с български корени и е роден в тогавашна Русия (днешна Молдова).

Васил Колев в началото на кариерата му

Васил Колев е професионален борец от гръко-римския стил. За самото му началото в борбата не е известно много, но се знае, че то е около 1926 г. и негов треньор е популярния руски борец Иван Заикин. Световният шампион по гръко-римска професионална борба Заикин е едно от най-големите имена в историята на руската професионална борба и последният опонент на легендарния български борец Никола Петров. През втората половина на 20-те Заикин е начело на трупа борци, която обикаля Румъния, и Васил Колев е един от борците в трупата му. Фактът, че е ученик на Заикин дава силен първоначален тласък на Колев и той трупа популярност по тепихите в северната ни съседка.

Иван Заикин (треньорът на Васил Колев)

След няколко години борби в Румъния, след това срещаме Колов в Будепеща през април 1930. По това време там е и българския борец Павел Иванов. В унгарската преса Колев е представен като руснак. Още първите статии за него говорят как е един от физически най-добре оформените борци в момента. През следващата година Колев се бори и в Латвия, обаче първият му голям пробив като борец е през 1932 г. в Полша, където по това време гръко-римските борби са доста популярни. От март до октомври 1932 г. Колев е на турне в Полша и обикаля редица полски градове (Краков, Варшава, Лодз, Бидгошч, Лвов и Познан). Понякога е представян и като българин, но основно го водят румънец. В Полша понякога се бори и под леко по-различно име - Васил Колев Димитреску. По време на полското си турне Колев се бори с известни европейски борци като световните шампиони Теодор Щекер, Пол Вестергаард-Шмидт, Александър Гаркавиенко и Карл Корнац, европейския шампион Мануел де Оливейра, българина Петър Ферещанов, латвиеца Дмитрий Мартинов и др. Освен това, през април 1932 г. във Варшава Колев участва за първи път в европейски шампионат по гръко-римска професионална борба и завърша на четвърто място, т.е. по-напред е в класирането от популярни имена като Кола Квариани, Макс Краузер, Ханс Каван, Карл Корнац и др.

Васил Колев - най-често представян като румънец, но понякога и като българин

Като цяло Васил Колев бързо става любимец на полската публика. Често се случва след борбите му да бъде силно аплодиран от зрителите. Фактът, че печели повечето от срещите си и техничнитят му и елегантен стил на борба стоят в основата на популярността му. Нещо повече, заради стройната му фигура Колев е един от най-големите любимци конкретно на женската част от публиката. След борбите му понякога негови почитателки даже идват на тепиха, за да му подарят букет или бомбониера. Макар и все още да е в началото на кариерата си като борец няма съмнение, че още през 1932 г. Колев вече е популярна борцова звезда в Централна Европа.

Васил Колев показва формата си

През онези години Германия е Меката на гръко-римската професионална борба. Там са най-големите турнири и там се борят най-големите шампиони. Според наличната информация Васил Колев се бори в Германия за първи път в края на октомври 1932. В периода 1932-1942 г. Васил Колев обикаля цяла Германия, няколко пъти. Карлсруе, Лайпциг, Мюнхен, Хамбург, Берлин, Щутгарт, Франкфурт, Магдебург, Кьолн, Хановер, Нюрнберг, Хемниц, Дрезден и т.н. Освен това има борби в Полша, Унгария и Австрия, но се бори основно в Германия. Изправя се срещу популярни имена като световните шампиони Ханс Шварц младши и Фриц Клей, гигантите Курт Цие и Лео Пинецки, американеца Реджиналд Сики (който е един от опонентите на легендарния Дан Колов в България) и много други. Сред успехите му през този период са трето място в турнир за купата на Гданск (март 1933 г.), второ място в турнир за златния пояс на Германия (Мюнхен, юни 1933 г.), трето място в шампионат на Германия  (Вроцлав, септември 1933 г.), четвърто място в световен шампионат (Варшава, юни 1935 г.), второ място в турнир в Любек (септември 1936 г.) и трето място в Гран При на Хановер, което е спечелено от българина Петър Ферещанов (юли 1938 г.).

От ляво надясно: Ханс Шварц младши, Фриц Клей, Курт Цие, Лео Пинецки и Реджиналд Сики

Любопитно е да се отбележи и че Васил Колев е един от малкото активни професионални борци в Германия през 1940-1942 г. По принцип турнирите по гръко-римска професионална винаги протичат в продължение на няколко седмици, като борците се борят ежедневно. През 1940 г., обаче, нацистите въвеждат ограничение за продължителността на турнирите и разпореждат, че те не могат да бъдат по-дълги от три дена. И така борбите в Германия продължават известно време, въпреки новото ограничение и въпреки военните конфликти на Германия по това време, но провежданите турнири са много по-малко и активните борци са в доста намален състав. През този период Колев има редица втори, трети и четвърти места в германски турнири, но става дума за турнири с продължителност от само три дена, така че тежестта на тези негови класирания въобще не е същата като предишните му успехи, когато турнирите продължават със седмици наред.

След една обяснима пауза от читири години, Васил Колев подновява борцовата си кариера през 1946 г. И точно през тези първи години след Втората световна война Колев се радва на може би най-голямата си популярност в Германия, особено в столицата Берлин. Той вече е едно доказано име и стилът му на ринга е все така техничен, което му носи уважението на немската публика. През този втори етап от кариерата му Колев печели турнири по гръко-римска професионална борба в Дрезден (октомври 1947 г.), Цвикау (април 1948 г.) и два в Магдебург (май 1948 и февруари 1949 г.).

Трябва да се отбележи и участието му в четириседмичния турнир, който се провежда в Дрезден през април 1948 г. Главен организатор на този турнир е популярния български борец Николай Зигулинов (истинско име Никола Цигулинов, родом от с. Присово, Великотърновско). Фактът, че Зигулинов е организатор на турнир в Германия е достатъчно любопитен сам по себе си, но дори по-любопитни са участниците в турнира. Освен редица популярни европейски борци в турнира на Зигулинов участват абсолютно всички български борци, които са активни в Германия по това време - самия Зигулинов, Васил Колев, борцовия ветеран Павел Иванов, софийския полицай Иван Живков и гиганта Асен Георгиев. В крайна сметка победител в турнира е Иванов. Пътищата на въпросните българи често се пресичат на немските рингове.

Рекламен афиш за борби с участието на Зигулинов, Колев, Иванов и Живков (Лайпциг, 29-ти март 1947 г.)

Борцовата кариера на Васил Колев приключва през 1950 г. Цели 20 години той се бори в Централна Европа, най-вече в Германия и Полша, и си изгражда силна репутация на един наистина способен професионален борец от гръко-римския стил. Макар обикновено да се бори от името на Румъния и макар никога да не се бори в България (говори се, че ще се бори у нас през лятото на 1935 г., но това не се случва), Васил Колев трябва да бъде споменат, когато се коментира българската история в този тип борби.

Снимки от семейния архив на сем. Колеви

Наскоро с мен се свърза роднина на Васил Колев (правнук на брат му) и ми изпрати редица снимки от личния архив на семейството. Две от тях вече ги видяхме по-горе, а сега тук ще добавя още няколко снимки на Васил.


Елегантният Васил Колев

Васил Колев, седнал най-вдясно, на турнир в Кьонигсберг (октомври-декември 1932 г.)

Васил Колев, седнал най-вляво, на турнир в Мюнхен (май-юни 1933 г.)

Васил Колев прилага хватка върху Бела Бароти (Хамбург, 1934 г.)

Васил Колев, вдясно, в схватка с друг борец

На следната снимка виждаме две от най-популярните бесарабски имена в Германия през 30-те и 40-те години на 20-ти век - борецът Васил Колев и оперната певица и актриса Мария Чеботари. Чеботари е голяма знаменитост в Германия и Австрия през онези години. Двамата с Колев са приятели.

Васил Колев и Мария Чеботари

Няма коментари:

Публикуване на коментар