Снимки от личния архив на дъщерята на Борис Димитров
След като емигрира в Америка българинът Борис Димитров се жени за американка на име Нел. Двамата имат две дъщери - Албърта и Хелън. Поради естеството на професията на Борис през годините семейство Димитрови многократно се мести от щат на щат, от град на град. Където го отведат кеч борбите, там отива и семейството му. През 30-те Борис решава, че трябва да се преместят от щата Масачусетс в щата Ню Йорк и това слага край на брака му. Съпругата му не иска да мести семейството за пореден път, още повече като се има предвид, че дъщерите им са в гимназията по това време. И така Борис и Нел се разделят, а няколко години след това семейството му загубва всякаква връзка с него. Единственото, което знаят е, че той си жени отново и има син на име Борис. Всичките тези детайли достигат до нас благодарение на една от внучките му. Наскоро се свързах с нея и тя беше така добра да ми сподели няколко снимки на дядо ѝ от личния си архив или по-точно от архива на леля ѝ Хелън. Първо, виждаме следната пощенската картичка от 20-те, която Борис Димитров е изпращал до негови познати и приятели едно време.
Борис Димитров - пощенска картичка |
На следващата снимка виждаме костюмирания Борис Димитров в началото на 20-те.
Борис Димитров в началото на 20-те |
Следва една от най-ранните снимки на Борис като професионален борец. Според наличната информация, той започва кариерата си в американския кеч през 1922 г.
Борис Димитров в началото на 20-те |
Реклами от американската преса
През 1925-1926 г. Борис Димитров е може би най-популярният местен борец в щата Мисисипи. Считан е не само за шампиона на щата, но и за шампиона на България. Долната реклама е за борба между българския шампион в тежка категория Борис Димитров и „Руския лъв“ Хенри Стоев. Разбира се, въпросният руски лъв всъщност е българина Хари Стоев, но просто организаторите на борбата решават, че сблъсък между българин и руснак ще привлече повече зрителски интерес отколкото борба между двама българи и затова Стоев е представен като руснак.
Борис Димитров срещу Хари Стоев в Грийнвил, Мисисипи (17 ноември 1925 г.) |
На следващата реклама виждаме как Димитров е рекламиран като шампиона на Юга и щата Мисисипи.
Борис Димитров срещу Джо Рогаски в Язу Сити, Мисисипи (6 май 1926 г.) |
Тук пък го виждаме в реклама за борба срещу Джим Браунинг, която се провежда на местния стадион в Грийнвил, щата Мисисипи. Шест години по-късно въпросният Джим Браунинг става световен шампион по кеч в тежка категория.
Борис Димитров срещу Джим Браунинг в Грийнвил, Мисисипи (11 април 1927 г.) |
Следващата реклама е изключително интересна. Това е един от редките случаи, където в кеч шоу в Америка участват не един, не двама, а цели трима български борци. Или поне това е първоначалния план. В крайна сметка Колов и Димитров напускат града в деня на шоуто и се заменени от други борци.
Борис Димитров срещу Никола Велков в Евансвил, Индиана (13 юни 1927 г.) |
„Най-великите борци на света“, гласи долната реклама от Сейнт Луис, щата Мисури. Димитров е в главната борба за вечерта.
Борис Димитров срещу Джон Песек в Сейнт Луис, Мисури (26 май 1931 г.) |
И накрая вместо реклама от пресата тук имаме снимка на оригинален рекламен афиш от едно време за кеч шоу в Ню Йорк с участието на Дан Колов и Борис Димитров. Колов, обаче, в крайна сметка не се бори тази вечер и е заменен от друг борец. Между другото, обърнете внимание на следното. На плаката пише, че Колов е от Балканите, а за Димитров се казва, че е от България, което е интересно.
Борис Димитров срещу Марвин Уестенбърг в Ню Йорк, Ню Йорк (3 февруари 1932 г.) |
Снимки от американската преса
Следва колаж от снимки от сейтлуиската преса. „Световноизвестни борци ще се срещнат в сряда“. Това е една от първите големи борби на Борис Димитров (борецът най-вляво). Опонент му е легендарния грък Джим Лондос.
Борис Димитров в Сейнт Луис, Мисури (май 1922 г.) |
Борис Димитров владее голям брой хватки и на долните снимки го виждаме как демонстрира две от тях. Вляво показва хамърлок, а вдясно лег сплит.
Борис Димитров демострира хватки |
На следната снимка от 1930 г. виждаме Борис Димитров с шампионски пояс. Какъв е този пояс и защо Димитров го носи? Уви, можем да дадем отговор само на първия въпрос. Въпросният пояс е пояс, който години наред е носен от гърка Бил Димитрал. Димитрал се саморекламира като гръцкия шампион и този пояс е гръцката му титла. Освен това, за известно време поясът е използван и като световната титла по кеч в средна категория.
Борис Димитров позира с шампионски пояс |
Следва снимка с автограф от Борис Димитров.
Борис Димитров - снимка с автограф |
Тук пък виждаме Борис Димитров, сниман през последната година от кеч кариерата му. Според наличната информация, Димитров спира да се бори професионално през 1939 г.
Борис Димитров в края на кеч кариерата му (1939 г.) |
Следващата снимка е от може би най-голямата борба на Борис Димитров. Тя се провежда на 2-ри септември 1930 г. на местния стадион в Балтимор, щата Мериленд. 32 хиляди зрители гледат въпросната борба - най-голямата публика в историята на Америка до онзи момент, която е гледала кеч борба на живо. Опонент на нашенеца е „Златният грък“ Джим Лондос. На снимката виждаме как Димитров извива крака на Лондос.
Борис Димитров срещу Джим Лондос в Балтимор, Мериленд (2 септември 1930 г.) |
Тук виждаме Борис Димитров (отдолу) в неизгодна позиция срещу американския борец Бърт Руби.
Борис Димитров срещу Бърт Руби в Ню Йорк, Ню Йорк (1936 г.) |
Интересни статии от американската преса
Името му е изписано грешно, но все пак тази статия от Сейнт Луис е първата статия за Борис Димитров, която може да бъде намерена в американската преса. Всъщност, два месеца преди това в щата Индиана могат да бъдат намерени други статии за него, но там той се бори под друго име (Майк Колов).
Първата статия за Борис Димитров в американската преса (3 март 1922 г.) |
Следва поредица от заглавия от американската преса относно борбите на Борис Димитров.
Заглавия от американската преса относно победите на Борис Димитров |
През 1926 г. един от основните градове, където се бори Борис Димитров, е Язу Сити, щата Мисисипи. Не само, че е популярно кеч име там, но освен това Димитров става и организатор на борбите. Нещо повече, както виждаме от долната статия, българинът дава безплатни уроци по (кеч) борба на местните жители. Димитров отваря собствена тренировъчна зала в града, която оборудва сам с необходимите уреди, и там той споделя борцовите си знания с всеки, който иска да се учи от него.
Борис Димитров дава безплатни уроци по борба |
В същия този град Язу Сити се появяват съмнения, че кеч борбите с участието на Борис Димитров са с предварително уговорен завършек. За да оправдае тези твърдения българинът предлага да се бори срещу всеки един мераклия за какъвто и да е било паричен залог.
Отвореното предизвикателство на Борис Димитров |
Следващата статия е доста интересна, макар и да няма нищо общо с кеч кариерата на Борис Димитров. През 1927 г. реката Мисисипи прелива и причинява най-голямото наводнение в историята на САЩ. 70 хиляди квадратни километра площ са заляти с вода. По това време Борис и семейството му живеят в щата Мисисипи. В следната статия Димитров споделя няколко от преживяванията си по време на наводнението, включително това как е видял цяло семейство да се дави и как самият той е успял да спаси жена с бебе.
Борис Димитров и голямото наводнение в Мисисипи през 1927 г. |
„Съдбата направи Колов звезда в тежка категория“... Тук стигаме до може би най-интересната статия от всички статии за Борис Димитров. Въпросната статия твърди, че Дан Колов е бил откритие на Борис Димитров и гърка Джим Лондос. Историята, разказана в статията, гласи следното. През 1919 г. Димитров и Лондос имали борби в град Акрън, щата Охайо. Двамата пристигнали в града няколко дена по-рано и отишли да играят билиард. Колов, който по това време работел в стоманена мелница, бил редовен посетител на въпросната билиардна зала. Още от пръв поглед Димитров и Лондос видяли потенциал в Колов като борец. На следващата вечер двамата се запознали с Колов и се опитали да го убедят да стане професионален борец. Според Борис отнело им цяла седмица да го навият и накрая Колов се съгласил. Лондос му станал треньора. Колов нямал никакви борцови умения, но за сметка на това имал огромна физическа сила и благодарение на наставленията на Лондос в рамките на две години Колов станал толкова добър борец, че вече дори бил заплаха на ринга за самия Лондос. В крайна сметка Колов се разделил с Лондос и сега целта му била да се бори с гърка в мач за световната титла (която е притежание на Лондос към момента, когато е писана статията).
Всичките тези твърдения определено са много интересни, но всъщност верни ли са? Отговорът на този въпрос е не, не са верни. И това може да бъде проверено лесно, ако се проследи кариерата на Дан Колов. Защо тогава се пишат такива неверни истории в американската преса? Защото преди всичко кечът е бизнес и интересните истории правят самите борците по-интересни за публиката. Когато един борец е по-интересен за зрителите шансът те да си закупят билет за борбите му е много по-голям отколкото, ако е просто поредният добър борец. Конкретно тази статия е писана преди дебюта на Дан Колов в град Камдън, щата Ню Джърси. По това време Джим Лондос е най-голямата кеч звезда в тази част на Америка, а пък Борис Димитров се е борил няколко пъти в Камдън и също се радва на известна популярност. С представянето на Колов като откритие на Лондос и Димитров явно местният организатор на кеч борбите (американец на име Чарли Грип) се опитва да засили зрителския интерес към предстоящия дебют на Колов.
Борис Димитров и Джим Лондос откриват Дан Колов? |
И докато сме на темата за статии в американската преса, които не представят точна информация, защото целта им да изградят репутацията на съответния борец, нека да хвърлим поглед и към следващата статия от Уилмингтън, щата Делауеър. Версии на тази статия се появяват в няколко щата и като цяло през 30-те това е историята на Борис Димитров, която редовно се представя пред американската публика. Това не е вярно, роден е в България, но тогавашните статии за него твърдят, че е роден в САЩ, но родителите му са българи. Съответно, Димитров често е представян като българо-американец, като естествено целта на това е така да се спечелят симпатиите на американската публика. Статията говори и за негови победи над кеч знаменитости като Джим Лондос и Станислав Збизко, което също не е вярно.
Кариерата на Борис Димитров |
Следващата статия коментира популярността на Борис Димитров в Рединг, щата Пенсилвания. Материалът разказва как, въпреки че губи трите си най-важни борби в града, местната публика е зад него на 100%, което е рядко срещано явление (обикновено зрителите подкрепят победителите). Статията отдава тази зрителска подкрепа на лъчезарната му личност и сериозните му умения на ринга.
Популярността на Борис Димитров в Рединг, щата Пенсилвания |
И не на последно място, това е последната новина за Борис Димитров, която може да бъде намерена в американската преса. През 1939 г. българинът съди филмовото студио „Юнивърсъл пикчърс“ и иска обезщетение от 25 хиляди долара (което се равнява на почти половин милион долара в днешни пари). Причината да ги съди е, че по-рано същата година Борис участва във филм на студиото, където ролята му е да бъде убесен. Борис твърди, че въжето, с което го „убесват“ е било пълно с микроби, неподходящо за допир с човешка кожа и го е разболяло. Уви, липсва информация какъв е резултатът от делото, но вероятно не е в полза на нашенеца, защото ако го беше спечелил най-вероятно това щеше да бъде отразено в пресата, а в пресата не се споменава нищо за резултата от делото.
Борис Димитров съди Юнивърсъл Пикчърс |
И така завършваме поредицата за българския борец Борис Димитров. Подобно на Никола Велков, Димитров е име, което заслужава повече внимание. Те двамата и Дан Колов са най-популярните български борци в Америка през 20-те и 30-те години на 20-ти век. Кариерата на Димитров на ринга продължава 17 години и през тези 17 години той се изправя срещу редица големи кеч звезди и записва победи над един куп уважавани имена, включително и над сънародника му Дан Колов.
Няма коментари:
Публикуване на коментар