25.06.2019 г.

Никола Велков - българската кеч звезда от град Бяла

Най-популярното българско име в американския кеч през 20-те и 30-те години на 20-ти век безспорно е „Балканският лъв“ Дан Колов, но той далеч не е единственият българин, който слави България в САЩ през онези години. През въпросния период в Америка има редица други български професионални кеч борци. Един от тях е Никола Велков. Именно Велков и още един друг български борец, за който ще стане дума по-долу, са най-големите български кеч имена в САЩ след Дан Колов и дори може да се поспори дали в един момент Велков не е дори по-известно име от Колов. В настоящия материал ще се запознаем с първата част от кариерата на Никола Велков в американския кеч.

Никола Велков

Никола Велков е роден в град Бяла, Русенска област, на 16-ти декември 1891 г. или поне това е датата, на която си чества рожденния ден, макар че през годините той самият в официални документи посочва и други дати. За живота му в България уви не е известно нищо. Единствено се знае, че има двама по-малки братя, единият от които също емигрира в Америка. Никола Велков пристига в САЩ през февруари 1914 г. Установява се в град Денвър, щата Колорадо, където в продължение на няколко години работи като миньор. От стари американски документи от 1919 г. научаваме, че Велков има съпруга, но информация в тях е противоречива и не е ясно дали съпругата му е била българка или американка. Така или иначе бракът му с нея не продължава много време. През февруари 1927 г. Велков се жени отново, този път за американка на име Беатрис и прекарва останалата част от живота си с нея. Имат и дъщеря - Айлийн.

Кариерата му на ринга започва още през същата година, когато пристига в САЩ. Още през 1914 г. Велков участва в няколко професионални кеч срещи в щата Колорадо. Изгражда си добра репутация там и затова, когато бившият световен шампион по кеч в средна категория Крис Джордан пристига в щата, именно Велков е избран за негов опонент. Борбата е насрочена за 1-ви януари 1915 г. в Денвър и се очаква с голям интерес от местните почитатели на кеч борбите. Обаче, в последния момент Велков се контузва и е заменен от друг борец. Впоследствие Джордан е замесен в една интересна случка с други двама българи в Колорадо, която води до няколко ареста (повече по този въпрос можете да прочетете тук). Що се отнася до Велков информацията за ранните му борби спира дотук. Според наличната информация, следващите му официални борби са чак през 1924 г. Възможно е да се е борил под някакъв друг псевдоним в периода 1915-1923 г. и затова да липсва информация за негови борби, но по-вероятният вариант е, че просто не се е занимавал активно с кеч и си е вадил прехраната с други професии. Това се променя през 1924 г.

Крис Джордан

В Америка Никола Велков е известен като Ник Велков. Това е официалното му име по документи, това е и името, под което се бори най-често. През юли 1924 г. името Ник Велков се появява отново в американската преса и така научаваме, че той вече е част от кеч организацията на Ед „Удушвача“ Люис, Били Сандоу и Джо Мондт. По това време в САЩ има две главни кеч организации, които се борят за надмощие. Към 1924 г. организацията, за която работи Велков, е доминантната група (Дан Колов по това време работи за другата група начело с братята Стекър и промоутъра Джак Кърли). Първите две борби на Велков за кеч организацията на Люис, Сандоу и Мондт са в Лос Анджелис - победа над турския борец Юсиф Хюсеин (който е родом от Търговище) и загуба от Джо Мондт. Това е едно изключително любопитно развитие. След 10 години привидна неактивност Велков изведнъж става част от главната американска кеч организация и започва да се бори срещу редица топ имена. Уви, обаче, няма информация как Велков се озовава на тази завидна позиция, на която по това време сигурно дори и Дан Колов би завидял.

Ед „Удушвача“ Люис, Били Сандоу и Джо Мондт

Велков се бори в Калифорния още няколко седмици и след това кеч шефовете му го изпращат на турне в другия край на Щатите. В периода септември 1924 г. до март 1925 г. нашенецът се бори в щатите Айова, Мисури, Илинойс, Ню Йорк, Уисконсин, Охайо, Минесота и Тенеси. Борбите му, обаче, не са под името Ник Велков. Прекръстват го на Хасан Волков / Хасен Волков и го представят като претендент за световната титла по кеч в тежка категория, която по това време е притежание на легендарния Ед „Удушвача“ Люис. Велков все още е рекламиран като българин, но просто вече се бори под друг псевдоним. Използването на различни псевдоними е типичен прийом за борците от онези години. Доста от тогавашните професионални борци използват псевдоними в един или друг момент. Причините за това са най-различни, но конкретно в случая на Велков шефовете му най-вероятно просто са искали Хасан Волков да започне начисто, така да се каже, и да не се свързва с Ник Велков. Както всеки нов борец, за да бъде интересен на американската публика Волков трябва да има някаква интересна история и кеч организацията, за която работи, са майстори точно в това отношение. Навсякъде, където отива да се бори, казват, че Волков е българският шампион и че през 1922 г. в Стокхолм е спечелил голям турнир и е станал европейски шампион. Приписват му се и големи успехи срещу бивши световни шампиони - победа Ад Сантел и равенство със Станислав Збизко след 165 минути борба. Освен това се твърди, че е ученик на Юсиф Махмут (турчин, родом от Силистренския край), който е едно от най-големите кеч имена в Америка в периода 1908-1912 г. Казват и че Волков е получил допълнителна кеч школовка при популярни борци като Юсиф Хюсеин и Чарли Кътлър.

Юсиф Махмут, Юсиф Хюсеин и Чарли Кътлър

Всичките горни твърдения относно Хасан / Хасен Волков не са вярни, но си изпълняват целта - правят го по-интересен в очите на американската публика. През този етап от кариерата му Никола Велков може да бъде счетен за главното българско кеч име в Америка, тъй като се бори за главната американска кеч организация и при това срещу някои от главните ѝ звезди. Нашенецът записва победи над бъдещи звезди като Ник Лъц и Джо Комар, прави равенства с утвърдени имена като Джо Мондт и Пат МакГил, бори се срещу популярни борци като Бил Димитрал и Джон Фрибърг и освен това се изправя срещу световния шампион по кеч в тежка категория Ед „Удушвача“ Люис цели четири пъти в рамките на седем месеца. До въпросния момент никой друг български борец в САЩ, включително Дан Колов, не се е борил срещу световния шампион толкова пъти. Трябва да се отбележи и че за известно време Ед Уайт е менажер на Велков. Уайт е важна фигура в американския кеч, влиятелен промоутър и няколко години по-късно е менажер и на легендарния грък Джим Лондос.

Ед Уайт

Периодът март-май 1925 г. също е доста любопитен период от кариерата на Велков. След турнето му в североизточните щати той отива да се бори в щата Тексас. Там той се изправя срещу известни борци като германеца Ад Сантел, гръка Бил Димитрал, югославянина Джак Шери, американеца Пол Джоунс и др. Най-интересното обаче е, че в Тексас Велков се бори под три различни псевдонима. В един град е известен с едно име, в друг с друго, а в трети с трето. Имената са Хасен Велков (българин), Хасан В. Мононтов (турчин) и Олан Микелов (руснак). Това е един друг типичен кеч прийом от онези години - не само различни псевдоними, но и различни народности. В общи линии организаторите и борците правят всичко възможно само и само да привликат повече зрителски интерес и ако счетат, че руски борец ще продаде повече билети от български борец... в рекламните материали българинът става руснак. Както тогава, така и сега, преди всичко професионалният кеч е бизнес. Колкото повече зрители в залата, толкова повече пари за организаторите и борците. И така стигаме до един от най-любипитните мачове на Велков.

Никола Велков, познат още като Ник Велков и Хасен Волков (и още няколко други имена)

От януари 1925 г. в град Порт Артър, щата Тексас, се бори руски борец на име Иван Кослов. Порт Артър става централата на Кослов и той се превръща в любимеца на местните фенове. На 17-ти април е насрочена голяма борба между Кослов и новопристигналия в града турски борец Хасан В. Мононтов. Руснакът е борец от полутежката, а турчинът от тежката категория. Срещата между тях е упорита. Кослов печели първия манш за 67 минути, Мононтов печели втория за 30 минути и накрая Мононтов печели и третия манш. Местният идол на портартърските фенове е победен. Най-интересното тук е, че зад псевдонимите на турчина Мононтов и руснака Кослов реално се крият българите Никола Велков и Хари Стоев.

Хари Стоев

След борбите му в Тексас Никола Велков вече спира да се бори под други псевдоними. Оттам-нататък е известен само като Ник Велков (с изключение на един кратък период в Калифорния, когато го водят Ник Валков и една борба в Луизиана под името Иван Волков). В периода юни 1925 г. до август 1926 г. Ник Велков обикаля редица щати. Има борби в Юта, Калифорния, Тексас, Охайо, Илинойс, Арканзас, Мисисипи, Луизиана, Оклахома, Мисури, Тенеси и Джоржия. Сред опонентите му са световния шампион Джо Стекър и бъдещи световни шампиони като Джим Лондос, Джон Песек, Рей Стийл, Джим Браунинг, както и много други популярни борци. Няколко пъти Велков се бори и срещу Руди Дусек, за който години по-късно Дан Колов казва в нашата преса, че му е бил най-опасния опонент в САЩ. За разлика от Колов, обаче, Велков така и не успява да победи Дусек. Някои от големите победи на Велков през този период са над японския джиу-джитсу експерт Таро Мияки, „Графа“ Джордж Заринов, Джордж „Удушвача“ Хил (един от учителите на Хари Стоев) и др.

Таро Мияки, Джордж Заринов, Джордж Хил

Може би най-интересната му борба от тези години се състои на 7-ми юли 1926 г. в град Грийнвил, щата Мисисипи. От ноември 1925 г. натам в Грийнвил се бори българският борец Борис Димитров. През онези години Колов, Велков и Димитров са най-популярните български борци в САЩ. На ринга тримата са опоненти и няколко пъти се изправят един срещу друг в официални срещи, но извън ринга са добри приятели и често си помагат. Такъв е и въпросния случай. Грийнвил е едно от основните места, където Димитров се бори по това време и когато има възможност помага на други български борци да си уредят борби в града. Първо на Хари Стоев, после на Дан Колов и накрая и на Никола Велков. В Грийнвил Димитров е известен като българския шампион в тежка категория. Типичен кеч прийом от онези години е определен борец да бъде представян като шампиона на определена страна, макар и официално да не е. Така или иначе в очите на местните фенове Димитров е българският шампион. На 7-ми юли на местния стадион в Грийнвил е уредена борба между Димитров и Велков. Рекламите гласят, че борбата е за българската титла по кеч в тежка категория. Димитров е шампионът, а Велков претендентът. Димитров печели първия манш за 29 минути, Велков взима втория за 9 минути и накрая Димитров печели третия за 6 минути. Борис Димитров си остава българския шампион. Поне в Грийнвил.

Борис Димитров (вдясно) срещу Никола Велков за българската титла в тежка категория

През септември 1926 г. Никола Велков се бори в град Евансвил, щата Индиана, за първи път. Престоят му там е един от по-важните етапи от кариерата му, а и освен това там той се запознава със съпругата му Беатрис. Повече за борбите му в Евансвил и за останалата част от кариерата му, ще научим в следващата статия за Никола Велков.

Няма коментари:

Публикуване на коментар