21.04.2019 г.

Българинът, арестуван във връзка с взрива на Уол Стрийт

Годината е 1920. Датата е 16-ти септември. Часът е 12:01. Мястото е улица „Уол Стрийт“ в Манхатън. На пръв поглед това e един напълно нормален четвъртък и тогава изведнъж файтон, спрян пред банка „Джей Пи Морган“, се взривява. Вследствие на взрива загиват 38 човека, има 143 тежко ранени и още много други хора са с по-леки наранявания. Този инцидент е най-смъртоносният терористичен акт в историята на Съединените американски щати дотогава. Впоследствие започва разследване, което така и не дава дефинитивен резултат, но всеобщо приетата теория е, че зад взрива стоят последователи на итилианския анархист Луиджи Галеани. Но какво общо има всичко това с българските професионални борци? Отговорът на този въпрос намираме в американската преса през 1921 г.

Сцена от часовете след взрива на „Уол Стрийт“ (16-ти септември 1920 г.)

Разследването на взрива на „Уол Стрийт“ тече вече над година и все още не е дало краен резултат. И тогава на 9-ти декември 1921 г. американската преса съобщава, че на предишната вечер български борец е бил арестуван като заподозрян, че именно той е карал файтона с динамита. Името на въпросния българин е Майк Стайн. Арестът му се случва в град Омаха, щата Небраска, където по това време той работи като администратор в хотел. Местната полиция получава бележка от анонимен подател, която описва Стайн (как изглежда и как е облечен), казва им къде могат да го намерят и го посочва като шофьора на файтона. Полицията веднага действа по сигнала и арестува българина. Новината е отразена на първата страница на вестници във всичките американски щати.

Българинът Майк Стайн арестуван

Престоят на Стайн в ареста, обаче, е доста кратък. Българинът има алиби, което за негов късмет е потвърдено от местния главен детектив. Стайн твърди, че от 14-ти до 25-ти септември 1920 г. той е работил като борец в местен карнавал в Омаха и съответно няма как да е бил в Ню Йорк на 16-ти сепемтври 1920 г. Полицията се свързва със собственика на карнавала, за да потвърди алибито на българина, но междувременно главният детектив Чарлз ван Дюсен си спомня случка от карнавала с участието на Стайн и потвърждава, че Стайн наистина се е борил в карнавала по това време. Като част от програмата на карнавала българският борец имал т. нар. отворено предизвикателство към всички мераклии да се борят с него и карнавалът предлагал 10 долара (около $130 в днешни пари), ако някой може да го победи в рамките на 10 минути. Един ден италиански борец на име Джим успял да победи българина, но Стайн се ядосал и протестирал, че победата на итилианеца не била реална. Това разярило зрителите, които били за италианеца, и те започнали да замерват българския борец с яйца и други неща. Накрая се наложило да има полицейска намеса, за да се усмири тълпата. Детективът си спомня за този инцидент и така в крайна сметка алибито на Стайн е потвърдено и той е освободен. Уви, не става ясно кой и защо го е натопил като е изпратил анонимната бележка, която го посочва като шофьор на експлодиращия файтон.

Българинът Майк Стайн освободен

Тук изниква въпроса кой е този Майк Стайн и какво се знае за него? За съжаление информацията е ограничена. Знае се, че наистина е от България и че емигрира в САЩ през 1902 г., но оттам-нататък няма друга информация за българските му корени. В САЩ винаги се представя под името Майк Стайн, което не е учудващо, тъй като доста български емигранти в онези години си променят имената като отидат в чужбина. Биографичната информация за него е изключително малко, но за сметка на това за борбите му се знае повече.

Майк Стайн и съпругата му след като го освобождават от ареста

Възможно е да е имал борби и преди или след това, но според наличната информация българинът Майк Стайн се бори в периода 1920-1925 г. Всичките му борби са в професионалния кеч, в който по това време се борят редица други българи като Дан Колов, Хари Стоев, Георги Белов и др. Стайн има борби в щатите Небраска, Илинойс, Айова и Уисконсин. Теглото му варира от около 72 до 81 кг и съответно той се бори първо в средната, а после и в полутежката категории. Кариерата му на ринга не е особено забележителна и няма какво толкова да се каже за нея, но все пак има няколко интересни неща, които си струва да се отбележат.

Заглавия от американската преса относно борби на Майк Стайн

Една интересна негова борба, която е любопитна от българска гледна точка, се провежда на 17-ти февруари 1922 г. в град Уебстър Сити, щата Айова. От няколко месеца насам там се бори българският борец, известен с псевдонима Джордж „Циклона“ Томпсън. После в града пристига Стайн и веднага предизвиква сънародника му да се борят един срещу друг. Стайн твърди, че вече две години кани Томпсън да се борят, но Томпсън винаги му отказва. Този път, обаче, „Циклонът“ приема предизвикателството. Срещата завършва с победа за по-опитния борец Томпсън, който печели в два манша за около 59 минути.

Българските борци Джордж Томпсън и Майк Стайн (вдясно)

В периода 1920-1922 г. Стайн живее в щата Небраска, но през 1923 г. се мести в щата Уисконсин, където по-късно си купува и ферма. По това време една от най-популярните местни кеч звезди в Уисконсин и шампион на щата по кеч в средна категория е българинът Хари Стоев (известен в САЩ като Хенри Стоев). Сблъсъкът между двамата българи е неизбежен. Според наличната информация двамата се борят поне три пъти в официални кеч срещи. Казвам поне три пъти, тъй като вероятно са имали и други борби помежду си, но на този етап просто липсва информация за тях. Стоев печели и трите борби.

Хари Стоев

Може би най-интересната борба на Майк Стайн се провежда на 25-ти април 1924 г. в град Шибойган, щата Уисконсин. Това е град, където Хари Стоев живее за известно време и град, където се провеждат някои от най-големите му борби. На въпросната дата легендарният поляк Станислав Збизко идва да се бори в Шибойган. Збизко е един от малцината борци, които са световни шампиони както по кеч, така и по гръко-римска професионална борба (двата най-популярни борцови стилове през онези години). Към 1924 г. Збизко е на 45 години и вече наближава края на кариерата му на ринга, но въпреки това той все още е считан за един от най-опасните борци и през следващата година отново ще стане световен шампион. За опонент на Збизко в Шибойган е избран не един, а двама борци - българите Хари Стоев и Майк Стайн. Збизко е борец от тежката категория, Стайн от полутежката, а Стоев от средната. Хендикап условието на срещата е, че Збизко трябва да победи и двамата българи в рамките на един час. Ако не го направи не само, че няма да бъде официалния победител в срещата, но и ще трябва да предаде 50% от заплащането си на организатора на борбата. Збизко побеждава Стайн за около 26 минути, но не успява да победи Стоев в рамките на оказаното време и така Стоев е обявен за официалния победител в хендикап срещата.

Реклама за борбата на Станислав Збизко срещу българите Стоев и Стайн

През февруари 1925 г. Стайн се изправя и срещу друго популярно име от тежката категория - Джордж „Удушвача” Хил. Хил е шампион на щата Уисконсин по кеч в тежка категория и един от треньорите на Хари Стоев. Хил тъкмо е приключил с една борба, когато на ринга излиза Стайн и го предизвиква да се борят. Хил приема и тушира българина с лекота само за 40 секунди.

Джордж „Удушвача” Хил

Общо взето българският кеч борец Майк Стайн няма големи успехи на ринга и ще си остане запомнен най-вече като борецът, арестуван във връзка с взрива на „Уол Стрийт“.

Няма коментари:

Публикуване на коментар