Харалампи Стефанов Стоев (или Хараламби - има го и по двата начин в официални документи) е роден на 20-ти февруари 1898 г. в село Горски Горен Тръмбеш, община Горна Оряховица. Той е един от пет сина. Когато е на едва 13-годишна възраст бащата на бъдещия борец се разболява и Харалампи е принуден да започне да работи, за да помага на семейството. Не минава много време и баща му почива, а после избухва и Балканската война. Времената са тежки за семейството му. Веднага след приключването на войната 15-годишният Хари решава, че трябва да замине за страната на доларите и така през 1913 г. той се озовава в Америка. Хари отива там заедно с негов приятел, който вече е бил в Америка, но се е завърнал в България, за да вземе участие във войната.
Хари Стоев |
В САЩ Стоев се установява в град Дъбюк, щата Айова. Не говори и дума английски и затова единствените работи, които може да върши са професии, изискващи физически труд. Работи в завод за въглищен газ, в каменна кариера, по строежа на железопътните линии и други подобни длъжности. По-късно, след като понаучава малко английски, работи в бръснарски салон и билярдна зала. В интервюта Хари разправя, че още от малък е обичал борбата и че за първи път в Америка е участвал в борцови срещи в пътуващ цирк. Доста от професионалните борци от онези години започват кариерата си по подобен начин (включително Дан Колов, Никола Петров и Петър Ферещанов), но конкретно що се отнася до Хари Стоев уви това твърдение не може да бъде потвърдено на този етап.
В Америка Харалампи се представя под името Хенри Стоев и за първи път името му може да бъде срещнато в американската преса в град Дъбюк през септември 1917 г., така че можем да приемем тази година за началото му в професионалната борба. По това време 19-годишният Хари все още е доста неопитен в кеч борбите, но се тренира под зоркото око на Хенри „Хайни” Енгел. Енгел е едно по-популярните кеч имена в щата Айова по това време, през следващата година става шампион на Айова по кеч в средна категория, а през 1925 г. е признат дори и за световен шампион в същата категория. С уважавано име като Енгел за треньор Хари напредва доста в кеч борбата. На този етап все още не се бори много често в официални срещи, тъй като все още борбата не е единствената му професия, но тренира доста.
Хенри „Хайни” Енгел (учителят на Хари Стоев) |
Според наличната информация, до октомври 1919 г. всички борби на Хари Стоев са в град Дъбюк и кечът все още не е основния му източник на препитание. През въпросната година той временно се мести да живее в град Мадисън, щата Уисконсин, където за известно време работи както в местния ИМКА клуб (YMCA, на английски), така и в Уисконсинския университет като треньор по аматьорска борба, но междувременно се занимава и с дърводелство. В началото на 1920 г. започва да обръща все повече и повече внимание на борбата и от пролетта до лятото на 1920 г. работи като борец в пътуващ карнавал, където се бори срещу мераклии от публиката.
През ноември 1920 г. Хари се установява в град Ошкош, щата Уисконсин. Именно там и в град Шибойган, където се мести една година по-късно, българският борец ще постигне най-големите си успехи в американския кеч. Първият от тези успехи е спечелването на титлата на щата Уисконсин по кеч в средна категория. Това се случва на 7-ми декември 1920 г. в Ошкош. На въпросната дата Хари Стоев побеждава Джордж Брандау, след като във втория манш Стоев премята шампиона Брандау през глава с такава сила, че Брандау решава да не продължи да се бори в трети манш. Стоев става щатски шампион за първи, но не и за последен, път.
Местната преса относно някои от победите на Хари Стоев в град Ошкош |
През април 1921 г. в Ошкош пристига нов борец - роденият в Дания, но израстнал в Канада, Карл ван Вюрден. Ван Вюрден веднага отправя предизвикателство към главната местна кеч звезда - Стоев. Седем месеца по-късно, след редица коментари от страна на двамата борци, най-после е насрочена дата за дългоочакваната им борба. Датата е 3-ти ноември 1921 г. и борбата е за титлата на щата Уисконсин по кеч в средна категория. Това е може би най-големия мач в кариерата на Хари Стоев до този момент и въпросната среща се превръща в най-посещаваното кеч шоу в историята на град Ошкош дотогава. След оспорвана борба, която продължава над час и половина, българинът Стоев губи два от трите манша и така ван Вюрден става новия шампион на щата Уисконсин.
Реклама за първата борба между Хари Стоев и Карл ван Вюрден |
Още след края на борбата се заговаря за мач-реванш, но точно както и при първата им среща, минават месеци преди да бъде уредена втората борба между Стоев и ван Вюрден. Междувременно, Хари започва да се бори често в град Шибойган, щата Уисконсин, и в град Галина, щата Илинойс, и да трупа победи и слава там. Освен това Хари започва да тренира уселено с Джордж „Удушвача” Хил, който по това време е шампион на щата Уисконсин по кеч в тежка категория. И така най-накрая идва моментът за големия мач-реванш между Стоев и ван Вюрден в Ошкош. Датата е 29-ти март 1922 г. и щатската титла е заложена. След около 31 минути борба Стоев изхвърля ван Вюрден извън ринга, шампионът си контузва рамото и не може да продължи борбата. Стоев е обявен за победител и така отново става шампион на щата Уисконсин по кеч в средна категория.
Хари Стоев печели втората борба с Карл ван Вюрден |
Сега ван Вюрден е този, който иска реванш. Процесът се повтаря - следват няколко месеца коментари и предизвикателства и най-накрая третата им борба се състои на 24-ти януари 1923 г., отново в Ошкош. Този път борбата трае 64 минути. Стоев печели първия манш, ван Вюрден взима втория и тогава, отново заради контузено рамо, ван Вюрден решава, че не може да продължи да се бори и съответно Стоев е обявен за победител. Обаче, враждата между двамата не приключва дотук. Пет години по-късно, когато Стоев завръща в Ошкош, двамата се борят още два пъти, като и двата пъти българинът печели срещата и веднъж и завинаги доказва кой е по-добрия борец от двамата. Няма съмнение, че от всички негови опоненти в САЩ именно Карл ван Вюрден е най-сериозния опонент на Хари Стоев. За борбите им са изписани няколко дузини статии в местната преса в Ошкош и зрителският интерес винаги е налице, когато Стоев и ван Вюрден се борят един срещу друг.
Хари Стоев печели и третата борба с Карл ван Вюрден |
Както вече стана дума по-горе, освен в Ошкош Стоев живее и в град Шибойган. За период от няколко месеца Стоев е собственик на билярдна зала там, на гърба на която той има и тренировъчно помещение, където се подготвя за предстоящите си борби. В Шибойган Хари има редица важни мачове. Един от тях е срещата му с Джони Майърс, която се провежда на 2-ри май 1922 г. Към въпросната дата Стоев е спечелил 90% от борбите си в Шибойган и е настоящия шампион на щата Уисконсин по кеч в средна категория, докато Майърс е настоящия световен шампион по кеч в средна категория и титлата му е заложена в борбата със Стоев. Това е първият шанс на Стоев да се бори за световна титла. Уви, шампионът запазва титлата си, но му трябват цял час, за да победи българина. Двамата се борят още пет пъти след това - Майърс печели три от срещите, една завършва наравно и при последната им борба Стоев е обявен за победител, защото условието на мача е, че Майърс трябва да победи Стоев два пъти в рамките на един час, а той не успява да го тушира дори и веднъж. Макар и да не успява да стане световен шампион фактът, че Хари записва равенство и хендикап победа над популярния Майърс говори красноречиво за качествата на Хари Стоев като борец.
Хари Стоев се бори за световната титла по кеч в средна категория за първи път |
Друга голяма борба на Хари Стоев в Шибойган е хендикап борбата му на 25-ти април 1924 г. На тази дата Хари и Майк Стайн (друг български борец, с който ще се запознаем по-нататък в блога) се изправят срещу легендарния поляк и бивш световен шампион по кеч в тежка категория Станислав Збизко. Збизко е борец от тежката категория, Стоев е от средната, а Стайн от полутежката. Условието е, че Збизко трябва да победи и двамата българи в рамките на един час. Збизко тушира Стайн за около 25 минути, но не успява да победи Стоев в рамките на оказаното време и съответно официалният резултат гласи, че Збизко губи въпросната хендикап борба. Това е вторият път, когато Збизко има възможост да види Хари Стоев в действие, но първият път, когато те двамата се борят един срещу друг. И в двата случая Збизко, една от най-големите кеч звезди от онези години, се изказва изключително ласково за българина Стоев, което си е голям комплимент като се има предвид кой го дава.
Легендарният световен шампион Станислав Збизко хвали българина Хари Стоев (1923 & 1924 г.) |
И горе-долу така приключва първия етап от кариерата на Хари Стоев - етап, в който той се бори предимно в щата Уисконсин. Именно в този щат Хари постига най-големите си успехи и успява да стане двукратен щатски шампион по кеч в средна категория. Хари има и други важни борби в Уисконсин, но те са няколко години по-късно и ще ги разгледаме в следващия материал за кариерата му. Освен това ще се запознаем с различните псевдоними, под които се бори, ще видим къде и кога пътят му се пресича с пътищата на другите български борци в Америка и ще разгледаме борбите му извън Уисконсин.
Поклон до земи....!
ОтговорИзтриванеКой е авторът?
ОтговорИзтриване