![]() |
Българският борец Джордж Томпсън |
За съжаление истинското българско име на Джордж Томпсън не е известно. Подобно на много други българи, които емигрират в САЩ през онези години, в Америка той си сменя името на име, което звучи по-американско и дори и преглед на официални документи не успя да разкрие българското му име, точна година на раждане и рожденно селище.
Кариерата му в американския кеч започва през юли 1916 г. в щата Мичиган или поне от там са първите статии за него, които могат да бъдат намерени. Възможно е да се е захванал с професионална борба малко преди това в щата Охайо, тъй като ранните статии за него споменават, че всъщност идва в Мичиган от Охайо.
Томпсън е борец предимно от средната категория. По време на кариерата му теглото му варира от 67 до 75 килограма.
От лятото на 1917 г. до пролетта на 1921 г. Джордж Томпсън е известен с прозвището „Българският лъв”, но след това става известен като „Циклона”. Твърди се, че получава този прякор заради бурния си стил на борба.
Първоначалната си слава Томпсън придобива в град Понтиак, щата Мичиган, през 1916 и 1917 г., където записва няколко победи. Двете му най-интересни борби в този град са срещу популярния японски борец Мати Матсуда и срещу борец на име Франк Бърнс. В борбата с Матсуда Томпсън печели първия манш, Матсуда печели втория и в третия манш Томпсън е дисквалифициран, защото изполват хватка, която задушава Матсуда, а това е против правилата на кеча. Борбата му с Бърнс пък е интересна, тъй като се провежа на 31-ви декември 1917 г. Двамата се борят цели три часа и накрая борбата е прекратена без победител, защото идва Новата година.
През юли 1917 г. Томсън и и световният шампион по кеч в средна категория Джони Майърс се борят срещу мераклии от публиката като част от програмата на пътуващ карнавал. Това е първата му известна изява в това поприще.
![]() |
Световният шампион Джони Майърс |
В онези години понякога за един професионален борец е по-изгодно да работи като борец в пътуващ карнавал или цирк отколкото да участва в официални срещи. Борецът пътува заедно с карнавала/цирка и там той се бори срещу мераклии от публиката почти всеки ден, докато официални срещи се уреждат по-трудно и освен ако не си известно кеч име няма да се бориш често в официални срещи (и съответно по-трудно ще си вадиш препитанието като борец). От друга страна, обаче, за да работиш в подобна пътуваща атракция, където постоянно се бориш срещу зрители от публиката, се изисква да бъдеш наистина способен борец, тъй като иначе карнавалът ще губи пари от борбите ти. Например, едно от основните предизвикателства на Томпсън по време на карнавалните му борби е, че ако не успее да победи опонента си, то зрителят-аматьор ще получи по един долар за всяка една минута, в която е успял да остане на тепиха срещу професионалиста Томпсън. По време на кеч кариерата му е известно, че Томпсън работи в седем различни пътуващи карнавали и циркове и този тип борби са основен източник на препитание за него. Нещо повече, още от първите му години в кеча Томпсън работи и като менажер на борцовите и боксовите срещи, които са част от програмата във въпросните карнавали. Доста български борци от онези години се борят по циркове и карнавали, но от всички тях именно Джордж Томпсън има най-продължителна кариера в това поприще - той се занимава с тази дейност над 10 години, както като борец, така и като менажер.
![]() |
Джордж Томпсън - борец в пътуващи карнавали и циркове |
Според наличната информация по време на кариерата му в американския кеч Томпсън се бори в следните щати: Мичиган, Ню Йорк, Индиана, Уисконсин, Илинойс, Айова, Южна Дакота, Мисури, Вашингтон, Юта, Айдахо, Аризона и Орегон. Вероятно е имало и други, но на този етап само тези 13 щата могат да бъдат потвърдени.
Между другото, тук е любопитно да се отбележи, че Томпсън винаги пътува със скрапбук, който съдържа статии относно неговите борби, и винаги гордо го показва на журналистите в новите места, които посещава, за да им докаже какво е постигнал досега.
Първото си по-значително внимание Джордж Томпсън получава през първите месеци на 1918 г. в град Бъфало, щата Ню Йорк, където за известно време популярната местна спортна фигура Франк Блейкли става менажер на българина. Томпсън отправя дръзки предизвикателства към местни борци и това му докарва интерес, какъвто досега не е имало към него.
![]() |
Джордж Томпсън предизвиква борците в град Бъфало (януари 1918 г.) |
Именно по това време (пролетта на 1918 г.) е и една от най-значимите му победи, поне от българска гледна точка. На 12-ти март 1918 г. в град Лакауана, щата Ню Йорк, се състои интересна борба между двама българи. Младият български борец от средната категория Джордж Томпсън се изправя срещу младия български борец от полутежката категория Дан Колев (който скоро след това ще стане известен като Дан Колов). Мачът е с хендикап условие - Колов трябва да победи Томпсън два пъти в рамките на един час. Обаче, Томпсън изненадва по-неопитния Колов и записва победа над него. Томпсън e един от само двамата български борци, които имат победи над Дан Колов в официална среща. Пътищата на двамата българи ще се пресекат отново няколко години по-късно, но повече за това ще си поговорим малко по-долу.
![]() |
„Българският лъв” Джордж Томпсън с победа над Дан Колов (март 1918 г.) |
Една от по-големите и важни борби в кариерата на Томпсън се състои на 22-ри април 1919 г. в град Дъбюк, щата Айова. На тази дата Томпсън се изправя срещу популярния поляк Джони Майърс в мач за световната титла по кеч в средна категория. Това е първият шанс на Томпсън да стане световен шампион. Предисторията тук е, че борбата е насрочена по желание на Майърс, тъй като Томпсън бил одумвал шампиона и твърдял, че Майърс всъщност не е чак толкова добър борец. В седмиците преди борбата Томпсън се бори два пъти с една от главните айовски кеч звезди Хенри Енгел и записва две равенства срещу него, което веднага му създава добра репутация в щата. Тук е любопитно да се отбележи, че Енгел е кеч учителя на българския борец Хари Стоев, както и че Стоев се бори в кеч шоуто, оглавено от борбата между Томпсън и Майърс. И така стигаме до голямата борба на Томпсън за световната титла. Срещата е до спечелване на два от три манша. Майърс печели първия манш за 26 минути и после Томпсън отказва да продължи за втори манш поради контузия на рамото. Българинът не успява да стане световен шампион, но успехите му в американския кеч тепърва предстоят.
![]() |
Големите борби на Джордж Томпсън в град Дъбюк (пролет 1919 г.) |
Майърс не е единственият световен кеч шампион, който стъпва на ринга срещу Джордж Томпсън. Други бивши и бъдещи световни шампиони от средната и полусредната категория, които се борят с Томпсън, са Пол Прен, Ралф Паркот, Крис Джордан, Робин Рийд, Хенри Джоунс и др. Томпсън дори успява да победи някои от тях. Като цяло през годините Джордж Томпсън успява да се затвърди като сериозен претендент в средната категория и макар и никога да не става световен шампион, не може да се отрече, че е уважавано име в неговата категория.
![]() |
Джордж Томпсън в американската преса |
Благодарение на приятелството му със световния шампион по кеч в средна категория Ралф Паркот, който е и главния треньор по аматьорска борба свободен стил в Университета на Айова, за известно време Томпсън работи като помощник-треньор по борба във въпросния университет. Говори се, че е преподавал борба и в други два американски университета, но липсва потвърждение за това.
Подобно на победата му над Дан Колов три години преди това, през 1921 г. в Уебстър Сити, щата Айова, Томпсън записва победа и над друг популярен борец от по-тежка категория - Хауърд Кантонуайн. Мачът им е с хендикап условие и американеца Кантонуайн (тежка категория) трябва да победи българина Томпсън (средна категория) два пъти в рамките на един час, но всъщност значително по-лекият Томпсън побеждава по-тежкия си опонент само за 16 минути и половина.
Хауърд Кантонуайн |
Няколко месеца по-късно, в същия град, Томпсън има и друга интересна победа - победа над българския борец, известен с псевдонима Майк Стайн.
По принцип българската преса през онези години никога не пише за българските професионални борци в Америка, макар и те да са доста на брой. Просто информация за тях не достига до България. Никой у нас не е чувал дори и за Дан Колов и за него се заговорва чак през 1933 г., когато той започва да се бори във Франция. Джордж Томпсън е едно от изключително малкото изключения в това отношение. През 1922 г. един български вестник публикува снимка и кратък пасаж относно Томпсън. Доколкото ми е известно това е първият случай (от само два), в които родната преса от 20-те години на 20-ти век пише за български борец в Америка.
![]() |
Джордж Томпсън в българската преса (1922 г.) |
През 1923 г. Томпсън посещава Канада за първи път и именно там са може би най-големите му успехи. В онези години, поради трудността да се проверяват подобни твърдения, често се случва определен борец да се саморекламира като световен шампион, когато отиде на ново място, въпреки че реално не е такъв. Това е рекламен трик, който има за цел да засили интереса към въпросния борец и борбите му. На няколко места, като например в Канада, Томпсън се саморекламира като световен шампион в средна категория. Нещо повече, той даже защитава „титлата” си срещу канадски борци през есента на 1923 г. През следващата година пък Томпсън побеждава борец, който се саморекламира като канадски шампион по кеч в полутежка категория. Обаче, реалните спечелени титли на Томпсън са други две титли.
На 21-ри януари 1925 в град Летбридж, Канада, Томпсън се изправя срещу настоящия шампион, гърка Ник Бозинис, в мач за канадската титла по кеч в средна категория. След една упорита и доста оспорвана борба Томпсън успява да победи Бозинис, със светкавичен туш в третия манш само за 20 секунди, и така става шампиона на Канада в средна категория. Това прави Томпсън първия и единствен българин, който е печелил канадска кеч титла. Няколко месеца по-късно, на 2-ри април 1925 г. в град Спокейн, щата Вашингтон, Бозинис си връща титлата след като печелия първия манш на срещата и после Томпсън отказва да продължи за втори манш. След мача Томпсън твърди, че в дните преди борбата е бил в автомобилен инцидент и затова не е бил на 100%, но той така и не получава искания от него реванш за титлата.
![]() |
Джордж Томпсън (вляво) става канадски шампион в средна категория (януари 1925 г.) |
И докато сме на темата за борбите му в Летбридж, Канада, тук е хубаво да се отбележи и един друг любопитен момент. На 22-ри декември 1924 г. в Летбридж Джордж Томпсън решава да организира кеч борби. В главната борба участва бившия световен шампион в тежка категория Джо Стекър, но по-интересно е кой се бори в срещата преди главната - Дан Колов. Подобно нещо може да се види няколко пъти, когато български борец стане кеч промоутър в Северна Америка - рано или късно в кеч шоутата му взимат участие други български борци. Вижда се как в една и друга степен българските борци си помагат, когато могат. Но да се върнем към Томпсън и Колов. След борбата им през 1918 г. пътищата им отново се пресичат през 1924 г., когато двамата работят в един и същи пътуващ карнавал (не едновременно, точно един след друг) и после двамата временно се установяват в град Спокейн, но междувременно се борят и в Канада.
![]() |
Реклама за организираноти от Джордж Томпсън кеч борби в Летбридж (декември 1924 г.) |
Друга интересна среща, с MMA елементи, на „Циклона” Томпсън е борбата му с японския жиу-жицу експерт професор Такахаши. Томпсън и Такахаши се изправят един срещу друг на 21-ви май 1925 г. в Спокейн. Срещата им има следните правила: първият манш е по регламента на кеча, вторият е по жиу-жицу правила и това какъв ще бъде третия манш се определя от хвърляне на монета. Томпсън печели първия манш, Такахаши втория и третия (кеч) манш завършва без победител. Срещата им продължава цели два часа.
![]() |
Професор Такахаши |
На 22-ри декември 1926 г. в град Маями, щата Аризона, Томпсън добавя още една титла към колекцията си. Българинът побеждава шампиона Шорти Хендерсън и така става шампион по кеч в средна категория на щата Аризона. Не е извесно докога държи тази титла.
![]() |
Аризонският шампион Шорти Хендерсън |
През пролетта на 1927 г. контузия води до лоша инфекция на ръката на Томпсън. Той прекарва над два месеца в болница. Говори се дори за ампутация, но в крайна сметка всичко завършва положително и през лятото на същата година Томпсън отново тръгва на път с пътуващ карнавал. Междувременно, докато е в болницата, група борци в щата Юта организират благотворителни кеч борби в полза на Томпсън.
Може би последният му голям мач е на 30-ти октомври 1930 г. в град Юджийн, щата Орегон, където Томпсън се изправя срещу Джордж „Дивата котка” Пийт в мач за световната титла по кеч в полусредна категория. Шампионът запазва след 64 минути борба.
![]() |
Световният шампион Джордж „Дивата котка” Пийт |
Според наличната информация кеч кариерата на Джордж „Циклона” Томпсън приключва в началото на 30-те.
Няма коментари:
Публикуване на коментар