13.04.2017 г.

Дан Колов и борбите му в периода 1923-1928 г.

Следващият период от кеч кариерата на Дан Колов, от пролетта на 1923 г. до есента на 1928 г., е период на голям просперитет за него. Ако през първите няколко години от кариерата му в САЩ Дан е предимно регионално кеч име, в което няколко кеч организатори виждат потенциал, то през следващите няколко години българинът вече е с изградена репутация и е борец, достоен за главни мачове в цяла Америка. Освен това, именно през този период Дан се присъединява към главната американска кеч организация по това време, започва да работи за най-влиятелния кеч промоутър в САЩ и става редовен опонент на най-популярната американска кеч звезда. Обаче, преди да хвърлим поглед към тези неща нека първо да върнем лентата малко назад.

Дан Колов (1926 г.)

Приключихме предишния материал за кеч кариерата на Дан Колов с голямата му среща със световния шампион Ед „Удушвача” Люис. Срещите му с Люис и гърка Джим Лондос в град Сейнт Луис в кеч шоутата на промоутъра Джон Контос са срещите, които прославят името на Дан на национално ниво в САЩ. След мача му с „Удушвача” Дан продължава да се бори предимно в щата Мисури и съседния му Илинойс. За известно време Контос става менажер на Колов и двамата правят кратко турне на западното крайбрежие, но в крайна сметка пак се връщат в Сейнт Луис, където Контос отново организира кеч борби. Недоволен от приходите от последните му шоута, обаче, Контос решава да напусне града и така Дан остава без менажер. Оттук-тататък българинът сам си ръководи делата и преговорите. Младият промоутър Том Пакс поема организацията на борбите в Сейнт Луис и за главен мач на първото му голямо шоу той избира среща между Дан Колов и Джо Стекър. Бившият световен шампион Стекър, макар и да не държи титлата към момента на срещата му с българина, е главната американска кеч звезда по това време. Това е първата борба между Колов и Стекър, но няма да е последната.

Световният кеч шампион Джо Стекър

След Сейнт Луис друго място, където Дан Колов получава голям шанс за изява е Канада. Нашенецът вече е познато име в САЩ, но сега идва момента да се докаже и в Канада. В Канада Дан дебютира направо на върха. Докато в САЩ му трябват години, за да се добере до среща с шампиона, то в Канада Дан дебютира направо срещу шампиона. През пролетта на 1924 г. Дан има няколко срещи с канадския шампион по кеч в тежка категория Джак Тейлър. Тейлър по това време е безспорно най-голямата канадска кеч звезда. Двамата са се борили и преди това в САЩ, но сега залогът и репутациите им са по-големи. Дан не успява да стане шампион на Канада, но борбите му там оставят отлично впечатление на публиката и в годините след това Канада ще бъде място, където той винаги се радва на значителна популярност.

Канадският кеч шампион Джак Тейлър

Дан Колов прекарва лятото на 1924 г. като борец в пътуващ цирк и през зимата на същата година се установява за кратко в град Спокейн, щата Вашингтон. Тук той отново се бори с гореспоменатите Стекър и Тейлър. Дали двете му борби със Стекър водят до това или някой друг го препоръчва, уви, няма как да разберем, но така или иначе е факт, че през февруари 1925 г. Дан се озовава в един от най-главните кеч градове - Ню Йорк. Нещо повече, Дан се бори срещу стария му познайник Джим Лондос и то в шоу, организирано от може би най-влиятелния кеч промоутър в САЩ по това време - Джак Кърли. Срещата между българина и гърка завършва без победител след 60 минути борба и тя е официалния старт на Дан в кеч организацията на Кърли.

Промоутърът Джак Кърли

Тук трябва да направим стъпка назад, да погледнем нещата по-общо и да видим къде се вписва Дан Колов в американската кеч индустрия през 1925 г. Когато българинът дебютира като професионален борец през 1917 г. американският кеч се контролира от т. нар. „кеч тръст”, начело с гореспоменатия Джак Кърли. Това е група от промоутъри, менажери и борци, които определят съдбата на световната кеч титла в тежка категория и решават кои борци ще получат големи шансове за изява и кои не. С течение на времето, обаче, в този тръст се обособяват два лагера, които лека-полека започват да се борят за надмощие и контрол. От едната страна е лагерът на Ед „Удушвача” Люис и менажера му Били Сандоу, а от другата е лагерът на Джо Стекър и Джак Кърли. Към началото на 1925 г. Люис е световния шампион и съответно неговият лагер е доминантната група. Обаче, „Удушвачът” вече е побеждавал всичките си главни претенденти многократно (с изключение на Стекър) и не са останали нови сериозни опоненти, с които да се бори. Люис и компания осъзнават, че ако не направят нещо драстично, което да освежи ситуацията около световната титла, ще се стигне до застой и приходите от продадени билети ще спаднат драстично.

Ед „Удушвача” Люис (вляво) и менажера му Били Сандоу

И така стигаме до Уейн Мън. Двуметровият Мън е бивш футболист (американски футбол) и боксьор, който е привлечен в кеча от менажера на Люис и в лицето на Мън той вижда потенциална голяма кеч звезда. Мън няма никакви борцови умения или опит, но е с големи размери и има голяма физическа сила. В течение на няколко месеца лагерът на Люис нагласят нещата така, че Мън да запише поредица от победи и да натрупа популярност. Следва среща със световния шампион Люис, която завърша с изненадваща победа за новобранеца Мън. Тригодишното царуване на Люис с титлата приключва и на върха на американския кеч застава едно изцяло ново лице. За първи път в историята на кеча световната титла се държи от борец, който има минимални борцови умения. Разбира се, това не е от значение за организаторите. Важното е билетите за борбите на Мън да се продават, а те определено се продават.

Уейн Мън

Нещата се нареждат перфектно за Люис и компания. Създали са нова голяма кеч звезда, която е под тяхния контрол и когато интересът към тази звезда се изчерпа Люис отново ще си прибере титлата. Тук, обаче, в историята се намесва ветерана Станислав Збизко и им обърква плановете. Полякът Збизко, един от най-добрите борци от онези години, от доста време работи за лагера на Люис. Ролята му е да бъде сериозен претендент за титлата и да прави каквото му се каже. И той прави това вече няколко години. Точно затова Збизко е избран за опонент на Мън в мач, който трябва да бъде съвсем обикновена защита на титлата за Мън и победа за него над популярния поляк. Да, но не. Ветеранът Збизко решава да се възползва от ситуацията и от факта, че Мън е слаб борец. Вместо да следва предварително уговорения сценарий и да загуби от Мън, Збизко с лекота побеждава неопитния световен шампион и буквално открадва световната титла от Ед Люис и компания. След мача полякът обявява, че ще даде титлата на този, който му плати най-много пари. Започва едно голямо наддаване за титлата. Всички промоутъри искат да контролират световната титла, защото ако контролираш световната титла в голяма степен контролираш и кеча като цяло. В крайна сметка наддаването е спечелено от групата на Джак Кърли и Джо Стекър, които плащат $50,000 на поляка (или около 700 хиляди долара в днешни пари). И така, на 30-ти май 1925 г. в Сейнт Луис в едно от най-големите кеч шоута за годината, Збизко губи титлата и Джо Стекър отново става световния шампион по кеч. Дан Колов също се бори в това шоу и в дните преди него няколко пъти тренира със Стекър и помага на американеца да се подготви за голямата му среща.

Станислав Збизко

Защо всичко това е от значение за кариерата на Дан Колов? Защото действията на Збизко накланят везните в полза на кеч организацията, за която работи Дан Колов. Групата, оглавена от промоутъра Джак Кърли и световния шампион Джо Стекър, става най-влиятелната кеч организация в САЩ и фактът, че Дан е част от тази организация му позволява да обиколи голяма част от американските щати и да се бори в главни мачове в редица големи градове. През периода от кариерата на Дан Колов, който разглеждаме в настоящия материал, Дан се бори в цели 20 американски щата. Поне 20 са известните - възможно е да се е борил и в други щати, но просто към този момент да липсва информация за това. Нещо повече, Дан се бори в главни мачове в големи градове като Ню Йорк, Лос Анджелис, Чикаго, Далас, Филаделфия, Нашвил, Бостън, Сан Диего, Атланта, Вашингтон, Оклахома Сити, Мемфис, Хюстън, Тълса, Сан Хосе и др. През същия този период той се изправя срещу болшинството от най-големите кеч имена по това време като например: Джо Стекър, Джим Лондос, Станислав Збизко, Владек Збизко, Джон Песек, Ренато Гардини, Дик Шикат, Ханс Щайнке, Джордж Калза, Марин Плестина и др. Колов записва и големи победи над популярни кеч имена като бъдещия световен шампион в тежка категория Джим Браунинг, опасния Руди Дусек, силовака Майло Щайнборн, канадския шампион Джак Тейлър, световния шампион в полутежка категория Чарли Рентроп, Алан Юстъс и др. Конкретно с главната американска кеч звезда Джо Стекър Дан се бори цели 10 пъти по време на този етап от кариерата му. Казано накратко, в периода 1925-1928 г. Дан Колов се превръща в истинска кеч звезда. Той става борец, който може да отиде във всеки един американски град и да бъде част от главната среща в местното кеч шоу.

Американските щати, в които се бори Дан Колов в периода 1923-1928 г.

Въпросните години от кеч кариерата на Дан Колов са трудни за обобщаване, тъй като той постоянно обикаля различни щати и не се задържа за дълго време на едно място. Репутацията му на силен борец му позволява да посети доста от американските щати и да се изправи срещу много и разнообразни борци. Няма една централна тема на борбите му, така да се каже, и те са толкова много и на толкова различни места, че е трудно да се обобщят. И все пак, могат да бъдат отличени няколко ключови неща относно този период от кариерата му.

Както вече стана дума, най-честият опонент на Дан Колов в периода пролет 1923-есен 1928 г. е Джо Стекър и това говори красноречиво за добрата репутация на българина. Джо Стекър е главната американска кеч звезда по това време и фактът, че именно той е най-редовния опонент на Колов показва, че нашенецът въобще не е случаен борец. Двамата се борят десет пъти през тези години, включително в големи градове като Сейнт Луис, Лос Анджелис, Чикаго и Нашвил. При шест от срещите им Стекър е световния шампион по кеч в тежка категория. Дан прави няколко опита да спечели световната титла с победа над Стекър, но така и не успява.

Дан Колов срещу Джо Стекър (в Сейнт Луис, Спокейн, Нашвил и Лос Анджелис)

Друг важен опонент на Дан Колов от тези години е легендарния руски борец Иван Поддубний. Поддубний е многократен световен шампион по гръко-римска професионална борба и едно от най-големите борцови имена в Европа в годините преди Първата световна война. Той е и един от големите опоненти на Никола Петров. През зимата на 1925 г. Поддубний за първи път се бори в САЩ. Всъщност, това е и дебютът на Поддубний в кеча като цяло. Българинът Дан Колов е избран за негов първи опонент. Няколко месеца по-късно, когато идва време Поддубний да направи дебюта си и на западното крайбрежие, отново Дан Колов е неговия съперник.

Легендарният Иван Поддубний

През 1928 г. Дан Колов за първи път се среща и с един от най-важните му опоненти въобще - французина Анри Деглан. На олимпиадата в Париж през 1924 г. Деглан става златен олимпийски медалист по класическа борба и скоро след това се захваща с професионална борба. През 1928 г. и Дан, и Анри се борят в Ню Йорк за промоутъра Джак Кърли и именно в Ню Йорк двамата се изправят един срещу друг на ринга за първи път. Малко след това Колов и Деглан започват да се борят и в Монреал, Канада, където начело с Деглан като главната звезда и Колов обикновено в предпоследната борба за вечерта, кечът бързо натрупва голяма популярност.


Златният олимпийски медалист Анри Деглан

И не на последно място, няма как да не се споменат и борбите на Дан Колов с Руди Дусек. Дусек е един изключително агресивен борец за онези години и срещите му с Колов са доста ожесточени. През 1926 и 1927 г. двамата се борят няколко пъти, като конкретно една от борбите им продължава над 3 часа. Години по-късно, когато Колов се завръща в България и родните журналисти го питат за най-тежките му борби, той винаги казва, че тричасовата му борба с Дусек е била най-трудната му борба в Америка.

Руди Дусек

Дан Колов има и други важни опоненти през тези години от кариерата му, но горните четирима по една или друга причина си струва да бъдат изтъкнати. В общи линии периодът 1923-1928 г. е един важен период в кариерата на Дан Колов. Това са годините, когато той се затвърждава като национална кеч звезда в САЩ. Списъкът му с опоненти и градове, където се бори, през този период е наистина внушителен. Фактът, че Дан редовно се бори срещу световния шампион и е част от главната американска кеч организация през тези години е доказателство, че „Балканският лъв” Дан Колов е сред елита на кеча. Най-големите му успехи и слава, обаче, тепърва предстоят. В края на 20-те години борбата за контрол върху американската кеч индустрия става дори по-упорита и Дан ще заеме ключова позиция в един от двата главни лагера, борещи се за надмощие. Повече подробности относно това ще видим в следващия материал за кеч кариерата на Дан Колов.

Няма коментари:

Публикуване на коментар