Неточностите в българските материали за бореца Никола Петров:
Не чак толкова известен факт: Петров не е фамилията на Никола Петров. Петров е бащиното му име. Цялото му име е Никола Петров Джуров.
В Европа Никола Петров не е бил познат като Никола Петров, а като Николай Петров. Навсякъде е бил рекламиран с това име.
Никола Петров е бил професионален борец. Често в България се прави грешката да се казва, че е бил борец и не се прави важното пояснение, че всъщност е бил професионален борец. Това е много важен момент. Като се каже борец се подразбира състезател по аматьорска (спортна) борба, което не е точно. Никола Петров се е занимавал основно с гръко-римска професионална борба (с особеностите, на която се запознахме тук).
Често се казва, че Никола Петров е бил непобедим борец и е нямал никакви загуби. Това не е вярно. Няма непобедими борци. Борцовата кариера на Никола Петров обхваща период от 30 години и през тези 30 години повечето му мачове са победи, но има и както равенства, така и загуби. Невъзможно е да се каже точно колко са били загубите му, тъй като надали някога наличната информация за кариерата му ще бъде 100% пълна, но бройката им със сигурност е трицифрена. Освен това трябва да се спомене, че по времето на Никола Петров в гръко-римската професионална борба е имало и известно количество предварително уговорени срещи. Няма как да се провери дали нашенецът е участвал в такива срещи, но все пак е добре човек да си има едно наум, когато се коментира борцовата кариера на Никола Петров.
Винаги се казва, че първият опонент на Никола Петров е бил прочутият италиански борец Жорж Расо в Браила, Румъния. Няма как да се потвърди дали наистина е бил той, но все пак трябва да се отбележи, че Жорж Расо не е италианец, а германец. Истинското му име е Готфрийд Шулц, а Жорж Расо е просто един от псевдонимите му. Освен това, „прочут” е много силно казано, особено що се отнася до борцовата му кариера. Расо е по-познат като цирков и силов атлет. Като професионален борец няма значителни успехи.
Жорж Расо (Готфрийд Шулц) |
Във всички български източници се казва, че първата официална борцова среща на Никола Петров (срещу гореспоменатия Расо) е била през есента на 1895 г. Годината не е вярна. Дебютът на Никола Петров е през пролетта на 1894 г. Освен това, българската версия е, че от Румъния Петров отива директно във Франция в началото на 1896 г., където е и първият му голям пробив на борцовата сцена. Да, първо пробива във Франция, но не пристига във Франция през 1896 г., а в края на 1894 г., и преди Франция посещава Австрия, Украйна, Турция, а може би и други държави.
Реклама за борби с участието на Никола Петров (август 1894 г. във Виена) |
Репортаж от френската преса за мач на Никола Петров (март 1895 г. в Париж) |
И така стигаме до твърдненията, че Никола Петров е печелил европейско (във Виена през 1899 г.) и световно първенство по борба (в Париж през 1900 г.). Тук отново ще направя забележката, че Петров никога не е участвал в световни и европейски първенства по аматьорска (спортна) борба, а само в световни и европейски първенства по гръко-римска професионална борба, които са доста по-различни от аматьорските (повече информация за въпросните професионални първенства има тук). Забележките ми, обаче, не спират дотук. Направих подробен преглед на старата френска преса и не успях да намеря дори и едно споменаване на световно първенство в Париж, спечелено от Никола Петров, през 1900 г. или която и да е било друга година. Петров се споменава като участник в най-различни други турнири, но никъде не мога да намеря потвърждение в тогавашната преса, че наистина е бил световен шампион. Консултирах се и с чуждестранни историци, които са експерти по темата за световните първенства по гръко-римска професионална борба, и те също не са чували за подобно световно първенство, спечелено от нашенеца. Абсолютно същата е ситуацията и с европейското първенство през 1899 г. Всичко това ме навежда на мисълта, че европейската и световната титли на Никола Петров са български мит, който след многократно повтаряне през годините се е затвърдил като общоприет факт. Допълнително потвърждение на моята теза е факта, че в малкото български материали за Никола Петров от преди 1944 г. европейската му титла не се споменава никъде, а световната му титла се споменава само в един материал, който е пълен с очевидно митологизиране. Например, въпросният материал твърди, че финалът на световното първенство е бил пред публика от 26 хиляди зрители (което е изключително съмнително твърдение) и преувеличава размерите на опонента на Петров (повече за това малко по-долу). Твърди се и че наградният фонд за победителя е бил 30 хиляди френски франка, което също звучи доста съмнително - 30 хиляди франка е огромна сума за 1900 г. и не съм чувал за друг турнир по гръко-римска професионална борба преди или след 1900 г. с рекламиран награден фонд дори и на половината на този. Друг интересен момент относно твърдението, че Петров става световен шампион през 1900 г. в Париж е, че уж турнирът се провежда в продължение на два месеца по време на световното изложение в Париж през 1900 г. Да, в Париж през 1900 г. има световно изложение и то се провежда от 15-ти април до 12-ти ноември. Обаче, преглед на наличната информация показва, че в същия този период Никола Петров се бори в Русия, а опонентът му от финала се бори в Централна Европа.
Заключение: Общо взето твърденията за европейската и световната титли на Никола Петров се разпространяват масово у нас чак след 1944 г., когато в България за Петров започва да се пише много повече и той и Дан Колов са издигнати като примери за успели българи в борбата (макар че и двамата са от професионалната борба, а не от аматьорската/спортната борба). На базата на наличната информация мнението ми е, че Никола Петров не е бил нито европейски, нито световен шампион. Несъмнено е бил много голямо борцово име в Европа и като цяло един доста успешен професионален борец, но не е бил европейски и световен шампион. И все пак, има теоритична възможност Петров наистина някога да е печелил световно или европейско първенство, но отсъствието на каквото и да е било потвърждение в чуждестранни източници е изключително странно и ми говори, че твърденията за титлите на Петров са българската измислица. Докато не се появи информация, която да потвърди световната и европейската му титли, за мен това са митове, които не отговарят на реалността.
Друг мит относно световното първенство, уж спечелено от Никола Петров, е описанието на бореца, за който се твърди, че му е бил опонент във финала на въпросното първенство - главното френско професионално борцово име в онези години и световен шампион по гръко-римска професионална борба в тежка категория Пол Понс. В българските източници винаги се казва, че Понс е бил висок 216 см, тежал е 145 кг и е бил без загуба докато не се е изправил срещу Никола Петров във финала на световното първенство през 1900 г. Всичко това е грешно. Пол Понс има документирани загуби още през 19-ви век и размерите му са били около 196 сантиметра и 118 килограма, но естествено победа над непобеден борец с великански размери звучи по-внушително и затова българската версия е такава.
Пол Понс |
Друго интересно твърдение относно Никола Петров е твърдението, че през 1898 г. печели титлата „шампион на Америка”. Историята е следната. През 1898 г. Петров получава оферта да се бори с американския шампион по борба Джим Корбет с условието, че ако го победи ще получи 100 хиляди щатски долара. Естествено, след над два часа борба в Ню Йорк пред 10 хиляди зрители българинът печели срещата. Веднага след това, обаче, Петров се връща в Европа, тъй като победеният Корбет имал връзки с гангстери и те искали да убият нашенеца заради победата му, и тогава Петров се заклева, че повече няма да стъпи в Америка. Интересна история, определено. Уви, обаче, историята е пълна измислица. В нея има няколко основни проблема. Като за начало има го същият проблем като при европейската и световната му титли - подробен преглед на американската преса показва, че подобен мач не се споменава никъде в нея. Адски странно е мач с американския шампион по борба пред 10 хиляди фенове в Ню Йорк да не се споменава дори и един път. За американските шампиони винаги се пише много в пресата (независимо дали печелят или губят), Ню Йорк е един от медийните центрове на САЩ, а 10 хиляди фенове е огромна/рекордна публика за 1898 г. Ако наистина е имало подобна среща би трябвало да съществуват много статии за нея, а не мога да намеря дори и една. Американските историци също не са чували за подобен мач. Твърдението за наградния фонд дори не заслужава да бъде коментирано сериозно - 100 хиляди долара за една борцова среща е просто абсурдно голяма сума не само за 1898 г., но и за следващите няколко десетилетия. Всъщност, дори и 10 хиляди долара е прекалено голяма сума за 1898 г. Като се има предвид, че историята за срещата между Петров и Корбет се появява за първи път в родните материали за Петров чак след 1944 г. гангстерските заплахи и отричането на САЩ намирисват на антиамериканска социалистическа пропаганда.
Дори и да оставим всичко казано досега настрана основата на твърдението за големия американски успех на Петров е грешна - никога не е имало американски шампион по борба на име Джим Корбет. Да, през 1898 г. в САЩ има голяма спортна личност на име Джеймс „Джим” Корбет, но той не е борец. Джим Корбет е американски боксьор, който печели световната титла по бокс в тежка категория през 1892 г. и я губи през 1897 г. Обаче, все пак трябва да се отбележи, че в онези години професионалните боксьори понякога са се занимавали и с професионална борба, за да изкарват допълнителни пари. Съответно, Корбет се е борил от време на време, но отново ще обърна внимание, че никъде няма потвърждение за негова среща с Никола Петров. Всъщност, дори никъде няма потвърждение, че Петров някога е стъпвал на американска почва. Единствено през 1905 г. се говори, че може да посети САЩ, но най-вероятно заплануваното му турне отпада.
Джим Корбет |
--------------------------------------------------------------
В българските материали за Никола Петров има и други неточности и съмнителни твърдения относно живота и кариерата му, но тези са най-известните и най-фрапиращите. Разбира се, всичко това въобще не променя факта, че Никола Петров е един доста успешен професионален борец и реално първата българска спортна звезда в чужбина. След като отбелязахме най-големите митове за Петров сега идва ред да се запознаем и с истинската история на кариерата му в професионалната борба. Това ще стане в следващите няколко материала:
= Кариерата на Никола Петров (в чужбина)
= Как Никола Петров „отвори вратата” за турците в професионалната борба
= Никола Петров срещу Куртдерели Мехмет: тарикат срещу будала
= Никола Петров - учител на първия световен кеч шампион
= Никола Петров в България
= Успехите на Никола Петров в професионалната борба (подробен списък с класиранията му в турнири)
здравей мислех да правя статия за Никола Петров когато попаднах на твоите изследвания - наистина е доста странно това което се говори за него. попадна ми един английски сайт http://www.prowrestlinghistoricalsociety.com/pons-paul.html
ОтговорИзтриванекъдето за периода от 1898-1910 намерих само три турнира, в които Петров е записан като участник. но никъде не е печелил нищо, за мсетка на Пол Понс, който е бил неизменен шампион по гръко-римска борба.
Първо, благодаря за коментара.
ИзтриванеНещата наистина са странни и затова в настоящия материал реших да изтъкна някои от най-странните работи.
По-нататък в блога ще пусна подробен списък с турнирите, които са били спечелени от Петров.
Въпросният английски сайт, на който си попаднал е много добър. Двама от авторите в него са ми добри приятели и са сред най-добрите изследователи на тема професионална борба.
намерих и един доста добър немски сайт http://genickbruch.com/index.php?befehl=shows&sort=zensur където са документирани поне 106 битки на Петров в Германия и Австрия, противниците му и много статистически данни. Интересното е, че се е срещал един път с Пол Понс и е загубил от него. ЗА сега намерих, че Петров е спечелил само един турнир през 1899 в Санкт Петербург.
ОтговорИзтриванеЖалко наистина аз съм му съгражданин и ми си искаше написаното за него да е вярно. Кой и как е успял да фалшифицира толкова неща ?поздрави
Да, запознат съм и с немския сайт. wrestlingdata.com е английският му вариант. И в двата му варианта сайтът е изключително удобен за ползване и определено е полезен, но трябва да се отбележи, че на места има грешки. Разбира се, освен това информацията в него далеч не е пълна и няма как да бъде пълна.
ИзтриванеМачовете на Никола Петров са много. По моя груба сметка със сигурност са над 2 хиляди, ако не и над 3 хиляди. Резултати от тях, обаче, се намират трудно и намирането им изисква страшно много ровене из стари чуждестранни вестници и списания.
Моите наблюдения са, че болшинството от митовете за Никола Петров се появяват след 1944 г., когато в България за него и за Дан Колов започват да се пишат книги и разкази от типа романизирана биография. Романната част взима надмощие, уви. За да бъде интересен разказа се добавят най-различни истории, които не са реални и истории, които са от втора или трета ръка (принципа на разваления телефон...). Доколкото ми е известно самият Петров не е обичал да говори за кариерата си, дори и с най-близките му, и съответно почти няма запазени истории, които да са излезнали директно от неговата уста. Освен това, преди 1944 г. за Никола Петров е писано много малко в родната преса (поради ред причини) и, за разлика от Дан Колов например, няма истории и интервюта от времето, когато все още е бил жив, в които да можем да прочетем негови изказвания.
Типично българска черта, да оплюва великите, за да се почувства той някой. Автора на тези глупости е един нещастен комплексар, който като охули големия българин да извиси себе си. Някой ще му даде на него да преглежда документи от преди толкова години. Никола Петров пак ще е велик, а автора пак ще е нищожеството
ОтговорИзтриванеПърво, благодаря за коментара.
ИзтриванеВторо, живеем в 21-ви век. Достъпът до стари вестници и документи от онези години е по-лесен отвсякога. Твърдения, писани преди много години от родни автори, когато не е имало как да се проверят тези твърдения, сега много лесно могат да бъдат потвърдени или опровергани само с няколко клика на мишката в правилните архиви. Препоръчвам Ви да се разровите малко из архивите и тогава пак да си поговорим кое е глупост и кое не е. Не се изказвайте неподготвен, защото това не е добра черта.
И трето, не знам как стигнахте до заключението, че казвам, че Никола Петров не е велик. Тези думи никога не са излизали от моята уста и/или клавиатура. В статията никъде на хуля самия Петров. Реално хуля авторите, които са писали грешни неща за неговата кариера. Хубаво е да се прави разлика между двете неща. Неслучайно в края на статията съм добавил мои материали с по-точна информация за кариерата му. Материалите вече са на няколко години и не са изцяло актуални, но предстои да бъдат обновени с нова информация в близкото бъдеще.
По съвременните стандарти, по тази логика значи никой не е шампион в онези години. Дори и сега, например в бокса има няколко версии и всеки твърди, че само той е шампион. Представям си колко са били тогава. Просто тогава не е имало единна федерация и това се е отнасяло за повечето спортове
ОтговорИзтриванеДа, професионалният бокс е донякъде удачно сравнение. Със сигурност по-удачно сравнение от всякакви сравнения със световните шампионати или олимпиади по аматьорска борба. В професионалната борба, и в двете ѝ най-популярни форми (гръко-римска т.е. Никола Петров и кеч т.е. Дан Колов), почти никога не е имало единна федерация, а само отделни организатори и понякога съюзи от организатори. Съответно, затова почти никога не е имало само един и единствен световен шампион.
ИзтриванеИ все пак, конкретно в пиковите години на Никола Петров и още по-конкретно в типа борба, с която се занимава той, световните шампионати (турнири) не са чак толкова много: нито един преди 1898, един през 1898, един през 1899, три през 1900, два през 1901, два през 1902, един през 1903, един през 1904, един през 1905, три през 1906. Това е за тежката категория и всичките тези шампионати са много подробно документирани в тогавашната преса (особено шампионатите във Франция). Вече след 1906 стават по четири-пет световни шампионата на година през следващите няколко години и нещата се разводняват. Така че до около 1906 това да спечелиш такъв шампионат/турнир си е доста голямо постижение... но да, обикновено не си единственият световен шампион за годината.