31.10.2016 г.

Георги Попов - българският борец в щата Охайо

Следващата личност от българската история в американския кеч, която ще разгледаме, е борецът от средната категория Георги Попов. Според наличната информация, борцовата му кариера е в периода 1911-1919 г. Болшинството от борбите му са в щатите Илинойс, Охайо и Индиана, но също така се бори и в родната му България. Подобно на много други български емигранти в САЩ, в Америка българинът Георги Попов предпочита да използва американизираното име Джордж и съответно всичките му кеч срещи са под името Джордж Попов.

Българският борец Георги (Джордж) Попов

Георги Попов е родом от Казанлък. Точната му година на емиграция в САЩ не е известна. За самото начало на кариерата му като борец също не е известно нищо. Единствената налична информация сочи, че преди да се захване с кеча като професия младият Попов си вади прехраната със силови демонстрации. Например, една от тях е вдигането на платформа, върху която стоят цели 21 човека. След дебюта му в кеча Попов умишлено намалява тренировките си за сила и се съсредоточава върху изграждането на добра борцова техника. И все пак, двете му основни предимства като борец, които се споменават в старата американска преса, са силата и бързината му.

Георги Попов (в цял ръст)

Между другото, тук е любопитно да се отбележи, че най-опасната хватка на Георги Попов е била т. нар. toe hold хватка и по-точно Готч версията на хватката. Toe hold е любимата хватка на световния шампион по кеч в тежка категория Франк Готч, с която той побеждава доста от опонентите си и като цяло именно това е най-популярната кеч хватка през онези години в САЩ (тъй като Готч е най-популярната кеч звезда по това време).

Световният кеч шампион в тежка категория Франк Готч демонстрира toe hold хватката

Първата по-значима кеч среща на Георги Попов, поне според наличната информация, е срещата му срещу с американеца Чарлз Олсън в град Индианаполис през януари 1912 г. Важното нещо при нея е, че именно тази среща е първият мач на Олсън от няколко месеца насам. Олсън е бивш световен шампион по кеч в полутежка категория и като цяло е считан за един от най-опасните борци от онези години (толкова опасен, че даже има случаи, в които негови опоненти са загивали на ринга по време на борба с него). По-тежкият борец Олсън печели срещата, но фактът че Попов е избран за първи опонент на Олсън след краткото оттегляне на американеца от ринга показва, че българинът е считан за достоен опонент на популярен борец като Олсън.

Чарлз Олсън (световен кеч шампион в полутежка категория)

Месец след горната среща Попов се бори за първи път в град Синсинати, щата Охайо, и именно тук българинът оставя най-трайна следа. Към февруари 1912 г. в Синсинати не е имало кеч срещи от месеци насам. На 8-ми февруари, обаче, е организаран кеч мач между българина Попов и румънски борец. Нашенецът печели срещата и така започва победната му серия в този град, която отново възражда зрителския интерес към кеча в Синсинати. Попов става главното кеч име в града.


Статия от синсинатската преса относно една от победите на Попов (1912 г.)

През следващите няколко седмици Попов е предизвикан от най-различни борци. Поради факта, че всичките му претенденти не са от неговата категория срещите на българина винаги са с хендикап (Попов тежи около 70-72 кг., което го прави борец от средната категория). Хендикап кеч мачовете в онези години са срещи, в които единият от борците се съгласява да постигне определено нещо в определено време. Например, по-тежък борец се изправя срещу борец от по-лека категория и казва, че ще го победи два пъти в рамките на един час. Ако не успее да го направи тогава де факто победител в срещата е по-лекият борец, който е успял да издържи един час на ринга без да бъде победен два пъти. През февруари и март Попов има общо седем такива срещи и печели шест от тях. Някои от срещите са с по-тежки, а други с по-леки борци от него, и съответно хендикапите са различни. Понякога Попов е победител, защото е побеждава другия борец нужните пъти в рамките на оказаното време, а в други случаи, защото той самият не е победен нужните пъти преди изтичането на времевия лимит на срещата. Един от хендикап опонентите му, например, е бъдещия световен шампион по кеч в лека категория Джони Билитър.

Джони Билитър (световен кеч шампион в лека категория)

След въпросните седем срещи на 4-ти април Попов се изправя срещу стария му познайник Чарлз Олсън и е туширан два пъти от него в рамките 20 минути. Това е първата сериозна загуба на Попов в Синсинати, но въпреки загубата българинът продължава да бъде главното местно кеч лице още няколко седмици.

За съжаление в началото на май 1912 г. Попов претърпява лош инцидент. Един ден докато кара велосипед в град Дейтън, щата Охайо, българинът е блъснат от лек автомобил. Изкълчен лакът, контузия на главата и синини по цялото тяло го принуждават временно да прекъсне участието си в кеч борби. Завръща се на ринга през септември същата година и кариерата му отново започва да набира инерция, даже записва победа над бъдещия световен шампион по кеч в средна категория Крис Джордан, но така и не успява отново да се затвърди на кеч сцената в щата Охайо, както бе започнал да го прави по-рано същата година.

Крис Джордан (световен кеч шампион в средна категория)

След 1912 г., уви, информацията за Попов е изключително ограничена. През следващите няколко години липсват сведения за негови срещи в САЩ. Всякаш той изцяло спира да се бори. Поне това показва прегледа на американската преса. Къде изчезва българският борец? Отговорът на този въпрос намираме в родната преса. Георги Попов се завръща в родната му България и остава у нас няколко години. В България той продължава да се бори, когато се появи такава възможност. Реално, той е първият български професионален борец от Америка, който се завръща у нас и се бори на родна почва. Две десетилетия по-късно Дан Колов и Хари Стоев ще направят същото.

Георги Попов в Бургас (октомври 1913 г.)

След Първата световна война Попов отново отива в САЩ. Името му отново се появява в американските кеч резултатите през 1919 г., но като цяло се бори малко и без по-значими успехи. И така в общи линии приключва участието му в американския кеч. Кариерата му започва обещаващо и Попов се очертава като силен претендент в средната категория, но за съжаление, по една или друга причина, българинът така и не успява да направи по-голям пробив извън пределите на град Синсинати.

Няма коментари:

Публикуване на коментар